Jak se zbavit nájemníka, který dělá jen potíže? Na tuto otázku hledá odpověď a také rady už více než půl roku vyškovská důchodkyně Štěpánka Novotná.

Michal Ivachov, se kterým podepsala přibližně před dvěma roky smlouvu o pronájmu nebytových prostor ve svém domě v ulici 9. května, je přestal před osmi měsíci užívat. A s majitelkou objektu odmítá mluvit. Svým chováním blokuje její další podnikání.

„Kdybych chtěla provozovnu v přízemí pronajmout někomu jinému, nejde to. Stále totiž platí smlouva, kterou jsem s Michalem Ivachovem sepsala. On do ní uvedl špatnou adresu svého pobytu a telefon mi nezvedá. Jsem bezradná,“ postěžovala si se slzami v očích Novotná.

Podle jejího syna Pavla Novotného není jeho matka jedinou důchodkyní, která má s Ivachovem potíže. Je přesvědčený, že se snaží využívat staré lidi. „Smlouva, kterou vytvořil a matka ji podepsala, je nevýhodná. Nájemník s námi navíc odmítá komunikovat, takže mu ani nemáme jak dát výpověď z nájmu, na což máme podle notářky právo,“ upřesnil Novotný.

Že je smlouva opravdu sepsaná tak, že pronajímatelku znevýhodňuje, potvrdila vyškovská notářka Zdeňka Otevřelová, za níž Štěpánka Novotná přišla s prosbou o radu. „Kdyby se na mě obrátila dřív, doporučila bych jí, aby nic takového nepodepisovala. Ale víc k tomuto případu nemohu říct. V této oblasti nemám takřka žádné zkušenosti. Jediné, co mohu poradit, je to, aby paní Novotná vypověděla smlouvu,“ doporučila Otevřelová.

Důchodkyně zkoušela svému nájemníkovi několikrát volat, a dokonce ho chtěla navštívit na adrese, kterou uvedl ve smlouvě. Zastihnout se jí ho však nepodařilo.

Redaktoři Vyškovského Deníku byli o něco úspěšnější. Povedlo se jim telefonicky spojit s Michalem Ivachovem. Na dotazy však odpověděl až e-mailem. „V případě, že si paní Novotná přeje, abych opustil pronajaté prostory, není nic jednoduššího, než mi zaslat výpověď z nájmu,“ naznačil Ivachov. Na kterou adresu ji má nešťastná důchodkyně poslat, ale neuvedl.

Krátce po rozhovoru s redaktorkou se však sám ozval Novotným. Podle syna majitelky domu jim vyhrožoval. „Řekl, že pokud o tom vyjde článek v novinách, pošle na nás Romy a nevystěhuje se. Uvidíme, jak všechno dopadne,“ řekl Pavel Novotný.