Využít bezmocnosti starého člověka a získat tím co nejvíc. Toho prý chtěla docílit zaměstnankyně pečovatelské služby, která spadá pod vyškovské centrum sociálních služeb, Ivana Hložková.

Klientka společnosti Anna Kořínková tvrdí, že jí Hložková chtěla půjčit peníze, aby si mohla koupit městský byt. Podmínkou mělo být to, že po smrti důchodkyně jí objekt připadne. „Snažila se využít mojí těžké situace. Zemřela mi dcera a navíc jsem neměla na byt peníze. Chtěla mi je půjčit s tím, že sepíšeme smlouvu, že dostane byt po mé smrti. Kvůli tomu jsem požádala o novou pečovatelku,“ postěžovala si důchodkyně, na kterou je byt napsaný.

Půjčka nebo vydírání?

Kde na jeho koupi sehnala peníze, neuvedla. To však redakci vysvětlila pracovnice společnosti, kterou důchodkyně obvinila. „Paní Kořínkové jsem na byt půjčila. Bylo mi jí totiž líto. Žila v něm padesát let a nechtěla ho opustit. U naší advokátky leží platná smlouva o půjčce,“ vysvětlila Hložková. Dodala, že všechny své kroky, které kvůli tomu podnikla, může doložit.

Zároveň také popírá jakékoliv obvinění. „Nic jsem po paní Kořínkové nechtěla. V životě by mě ani nenapadlo něco takového požadovat. Ale tím, že jsem jí vypůjčila peníze, jsem se dostala do střetu zájmů. Aby kvůli tomu nebylo poškozené jméno centra, dala jsem výpověď dohodou,“ doplnila pečovatelka.

Většinu z toho, co Hložková uvedla, potvrdila i její nadřízená, vedoucí centra sociálních služeb Irena Malíková. Podle ní každý zaměstnanec má povinnost přečíst si standardy pečovatelských služeb. „Musí se s nimi seznámit každý náš pracovník. Je možné, že si myslela, že to není střet zájmů. Každopádně jsme se dohodly a Ivana Hložková od nás odejde,“ informovala Malíková.

Svého postavení nechtěla zneužít

Její slova potvrdil i ředitel Centra sociálních služeb ve Vyškově Zdeněk Leznar. Podle něj je záležitost velkým problémem pro to, že se zaměstnankyně dostala do střetu zájmu. „V žádném případě ale nechtěla zneužít svého postavení. Jsem přesvědčený, že to neudělala vědomě. Jako zaměstnanec naší společnosti si takové jednání ale nemůže dovolit. Protože se ta věc stala, není tedy možné, aby u nás nadále pracovala,“ naznačil Leznar.

Hložková si myslí, že se jí někdo snaží poškodit. Netuší však, kdo by to mohl být. Také důvod je pro ni i její blízké neznámý.

„Nikdy neměla žádné potíže. Vždycky se snažila lidem pomáhat. Řekla bych, že paní Kořínková její jednání špatně pochopila. Matka jí pomohla zařídit pohřeb její dcery. O smrti se spolu často bavily. Ale ne v té souvislosti, jak uvedla důchodkyně. Snad aspoň ta paní mamince peníze vrátí,“ povzdechla si dcera pečovatelky Markéta Hložková.