Kdyby je vedení vesnice nezískalo převodem od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, hrozilo by, že by je stát poslal do dražby. „O jejich převod jsme se snažili dlouhodobě. Přiznávám, že to pro nás byla priorita. Po dobu posledních dvou let jsme museli vyřizovat velké množství administrativních záležitostí, které byly nezbytné. Nakonec jsme to dotáhli," prohlásil starosta Hrušek Jan Kauf.

Papírování přitom nebylo vůbec snadné. Obec musela pro informace i do slavkovského archivu: nebylo jasné, zda nehrozí restituce obou pozemků ze strany maltézských rytířů. Prokázat musela také to, že se o rybníky starala a udržovala je. „Dokonce jsme do nich investovali peníze. V roce 2000 jsme zajistili jejich vyčištění a zpevnění. Práce nás tehdy stály kolem milionu korun. V jejich okolí máme vysazenou zeleň. Obyvatelé můžou relaxovat, rybáři si jít zachytat," zmínil šéf úřadu.

V rukou podnikatele

Nedaleko od rybníků se navíc pravidelně koná oblíbené pálení čarodějnic. „Kdyby pozemky v dražbě získal nějaký podnikatel, tak by to pro nás představovalo obrovské problémy," naznačil Kauf.

Zdůraznil, že nebylo chybou vesnice, že se pozemky nestaly jejím majetkem už dřív. Zákon ovšem tehdy nepovoloval, aby obec mohla být vlastníkem vodního díla. „Celkově mají pozemky velikost přes devět a půl tisíce metrů čtverečních. Zájem o jejich převod vycházel především od obce. Náš úřad její žádost převzal před dvěma roky v září. Dokončení bezplatného převodu se uskutečnilo letos v červnu," informoval mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

Hrušečtí si pomohli i tím, že prokázali veřejný zájem obou rybníků. „Jsou zařazené do protipovodňového systému, což naznačuje jejich důležitost pro obec," připomněl hrušecký starosta.

V případě větších požárů se z nich navíc může čerpat voda, protože slouží i jako požární nádrže. Hrušecký rozpočet pro rok 2016 do nich nicméně výraznější investice neplánuje.