Na starosti mají nejen rousínovský hřbitov, ale i ten v Rousínovci a Královopolských Vážanech. „Od události jsme posílili hlídky. A na noc městský hřbitov zamykáme," ujistil velitel rousínovských strážníků Petr Minařík.

Na Dušičky se připravují i ve Slavkově u Brna. Technické služby hřbitov nyní uklízí. A i tam strážníci počítají s monitoringem hřbitova. „Budou mít mimořádnou službu, hřbitov budou procházet i o prodlouženém víkendu," sdělila mluvčí města Veronika Slámová.

Přestože jsou pouze dva, se zvýšeným dohledem počítají také ivanovičtí strážníci. „Zatím u nás žádné velké problémy nebyly, přesto máme v plánu namátkové kontroly hřbitovů a parkovišť. Dáváme pozor nejen na vandaly, ale i na nepřizpůsobivé obyvatele, aby nebudili veřejné pohoršení," řekl velitel Ivan Gibala. Podle jeho zkušeností však nápory příchozích nejsou takové jako před lety. „Mladí v podstatě nechodí vůbec. Některé hroby jsou zjevně opuštěné, neudržované. A stejné je to i ve Chvalkovicích na Hané," poukázal strážník.

Také proto nepředpokládá, že by o nadcházejícím prodlouženém víkendu nebo přímo ve svátek zemřelých museli s kolegou řešit zásadnější dopravní problémy. „Míst pro ty, co přijedou, je dost. Zvlášť v Ivanovicích můžou lidé využít dnes už slepou ulici, která vedla na Hoštice a nachází se poblíž hřbitova," vzkázal řidičům Gibala.

Naopak ve Vyškově lidé budou mít starosti s parkováním o něco větší než obvykle. A to kvůli už několikatýdenní uzavírce Hřbitovní a Cukrovarské, které procházejí rekonstrukcí. O prodlouženém víkendu však zhotovitel umožní příjezd i stání v obou ulicích. „Od pátku do neděle dočasně povolíme jednosměrný provoz od ředitelství policie směrem k základní škole a ke křižovatce v Nádražní," nastínil vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Současně bude možný příjezd ke hřbitovu i po Cukrovarské směrem od obchodních domů. „Obě ulice však budou oddělené a projet mezi nimi nepůjde. Auta se dostanou pouze na parkoviště Orla u hřbitovního kostela," vzkázal Kolařík s tím, že od pondělí se ulice řidičům opět uzavřou. Lidem však zhotovitel umožní průchod kolem školy ke hřbitovu.

Na pořádek v okolí vyškovského i dědického hřbitova pak budou spolu se strážníky dohlížet i vyškovští policisté. Ti začnou obě lokality navštěvovat už několik dní před Památkou zesnulých. „Mívali jsme i preventivní akce, na letošní rok je ale neplánujeme. Nadále však upozorňujeme lidi, aby si dávali pozor na své věci. Je třeba nenechávat kabelky na hrobech, neodkládat nikam cennější věci. V období Dušiček je na hřbitovech přece jen vyšší koncentrace lidí a riziko je tak větší," varovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Takové problémy však většinou nemusí řešit v Bučovicích. I přesto, že je hřbitov volně přístupný, na noc se nezamyká. „Nemám informace o tom, že by na něm navzdory tomu řádili zloději nebo vandalové," zmínil ředitel bučovických technických služeb Pavel Klimeš s tím, že v těchto dnech se služby zaměřují hlavně na úklid místa. „Zejména nás čeká shrabávání listí," dodal Klimeš.

Otevírací doby
Bučovice – bez omezení
Dědice, Vyškov – 29. října až 2. listopadu do 20.00
Ivanovice na Hané – stejná jako v ostatní dny, ale s možností prodloužení
Rousínov – 24. října až 6. listopadu do 20.00
Slavkov u Brna – 27. října až 6. listopadu do 21.00