„Už v pondělí jsme museli na hřbitov přistavit navíc dva kontejnery, protože stávající nestačily. Neočekávali jsme, že lidé budou uklízet hroby a uctívat památku svých zemřelých příbuzných tak brzy," poukázal na začátku týdne ředitel bučovických technických služeb Jaroslav Hrabovský. A právě dnes budou pracovníci organizace odklízet popadané listí. „Mohlo by se stát, že by na něm někdo z návštěvníků uklouzl," naznačil Hrabovský.

Zvýšený zájem o zboží zaznamenaly v tomto týdnu už i pracovnice některých květinářství. „Zákazníci k nám chodí kvůli blížícímu se svátku zemřelých už teď. Mají zájem jak o květiny, tak i věnce," potvrdila květinářka z vyškovské místní části Dědice Alena Höferová.

Dva vchody

Ti, kteří chtějí zapálit svíčku na hrobě ve Vyškově už o tomto víkendu, by neměli počítat s tím, že se jim to povede až po setmění. Otevírací doba bude prodloužená až ve svátek. „Běžně se hřbitov zavírá v šest hodin. A vím, že se stávaly případy, kdy tam zůstal někdo zamčený, někteří dokonce přelézali plot," uvedl vyškovský starosta Karel Goldemund.

Na rozdíl od Vyškova ve Slavkově u Brna otevírací dobu prodloužili. A to od začátku října a na neurčito. „Hřbitov je otevřený do té doby, než odejde poslední návštěvník. Navíc se nám ho podařilo zpřístupnit z obou stran. Od 1. října tak návštěvníci můžou chodit jak z Kolárovy, tak i ze Slovákovy ulice. Na nový vchod pak navazuje parkoviště, které jsme nedávno otevřeli," přiblížil novinky ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Jak ovšem upozornil, dva vchody nepřinášejí výhody jen pro návštěvníky. „Ale také pro zloděje. Pravděpodobně upozorníme městskou policii, aby ho víc hlídala. Co si však pamatuji, slavkovský hřbitov se ještě nepotýkal s dramatickým vandalismem," doplnil Lánský.

Že na hřbitovech zloději řádí, naopak připustil vyškovský starosta. Proto podle něj město plánuje posílit o Dušičkách policejní hlídky. „Dohlížet budou jak na vyškovský, tak i dědický. Nedělám si ale iluze, že by se tam nekradlo, lidé by se nad sebou měli zamyslet. Samozřejmě máme v plánu i jiná opatření, o kterých ale nechci mluvit, aby nepozbyla účinnosti," vysvětlil Goldemund.

Snahu města oceňují zejména ti, kterým se už z hrobů nějaké věci ztratily. Například Martin Svoboda. „Že se na hřbitově krade, jsem pocítil na vlastní kůži. Z hrobu mi zmizel věnec. Někteří lidé se opravdu chovají jako hyeny," kroutil hlavou Svoboda, který půjde uctít památku svých zemřelých příbuzných o něco dřív než ve svátek. „Na hřbitově v tu dobu bývá plno lidí, chci se vyhnout návalu," svěřil se.

Ukradli panely

Zavzpomínat přijde i žena, která nechtěla kvůli obavě prozradit své jméno. „Nedávno se mojí neteři stalo, že jí ze hřbitova ve Švábenicích zloději ukradli tři kamenné panely za dvaadvacet tisíc korun. Jeden přitom váží asi sto sedmdesát kilo. Proto mi nejde do hlavy, jak se jim to podařilo. Jenom doufám, že se nic takového nebude opakovat," zmínila žena.