Zajistit větší bezpečí na vyškovském hřbitově měla od letošního roku kamera u hlavní brány, lidé se nicméně opět budou muset spolehnout jen na hlídky městské policie. Minulostí už je i fotopast, která místo hlídala. „Nebyli jsme s ní spokojení. Problém spočíval hlavně v tom, najít vhodné umístění vzhledem k tomu, že jde o prostor, kde se pohybuje velké množství lidí," vysvětlil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka ve Vyškově Stanislav Kolařík.

Podle správce Jiřího Lelka vyškovský hřbitov nedevastují vandalové, svíčky se ale ztrácejí. „Nárůst drobnějších krádeží, zejména pak věnců, proto očekáváme," připustil správce.

I proto se na místo v následujících dnech víc zaměří strážníci. Jak ujistil Kolařík, zvýší se počet kontrol, a to nejen ve Vyškově, ale i v jeho místních částech. „Případy, kdy výzdoba z hrobů mizí, jsou o Dušičkách častější, ale o žádný extrémní nárůst nejde. Hlídky posilovat nebudeme," dodal.

O kameře na hřbitově do budoucna uvažují i v Bučovicích, ačkoliv ani tam se s krádežemi příliš nesetkávají. „Ani v období nadcházejících svátků. Snažíme se ovšem působit preventivně a hřbitov začínáme hlídat s předstihem, tedy nějakou dobu před tím, než začnou samotné Dušičky," sdělil velitel bučovických strážníků Marek Čulík.

jak otevřouVyškov
1. 11. 7.00 - 20.00
2. 11. 7.00 - 21.00
Bučovice
volně přístupný
Ivanovice na Hané
asi do poloviny listopadu
8.00 - 18.00
Rousínov
29. 10. - 8. 11­. 8.00 - 20.00
Slavkov u Brna
1. - 2. 11. 7.00 - 20.00

Zloděje, který kradl svíčky, viděli i slavkovští strážníci na vlastní oči asi před dvěma lety. Od té doby se pak podle mluvčí města Veroniky Slámové nic závažnějšího na hřbitově nestalo. I tak se ale městská policie bude na místo posledního odpočinku soustředit víc. „Bude kolem nich procházet pořádková jednotka, kontrolám neuniknou ani řidiči," zmínila Slámová.

Zatímco ve městech regionu potíže se zloději na hřbitovech příliš často neřeší, třeba v Prusech-Boškůvkách je před časem zaznamenali. Podle informací zveřejněných na webu vesnice se tam začaly krádeže množit a právě v souvislosti s blížícími se svátky vedení obce upozorňuje své obyvatele, aby v případě, že spatří někoho podezřelého, informovali úřad.

První dva listopadové dny však nejsou jen o krádežích, ale také o úklidu. Už s ním začali nejen samotní pozůstalí, kteří z hrobů shrabují listí a zdobí je věnci, nezastaví se teď ani správci. „Máme hodně stromů, takže musíme uklízet spadané listí. Na hřbitově se teď bude pohybovat o dost víc lidí, proto se snažíme, aby místo vypadalo co nejlépe," řekl šéf bučovických technických služeb Pavel Klimeš. Podobné je to i v ostatních městech regionu. „Hodně péče věnujeme zejména úklidu chodníků," uvedl Lelek.

Že je jejich úsilí vidět, potvrzují i pozůstalí. „Vyškovským hřbitovem se občas procházím a je pravda, že bývá pěkně uklizený. Dřív to tam tak hezké nebývalo. Jezdím i do Orlovic, tam si na vzhled místa posledního odpočinku také potrpí," zhodnotila například Vladimíra Vaňková z Vyškova.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ