„Lidi nebaví dívat se každý rok na stále stejný program, proto jsme se rozhodli zpestřit ho připomínkou dalších významných osobností kolem císaře," naznačuje ředitel slavkovského zámku Aleš Šílhánek.

Zlatým hřebem má být bitevní ukázka, to ale není všechno, co pořadatelé, kterými jsou spolu se zámkem také členové němčanského Jezdeckého klubu Acaballado, na sobotu připravili. Dopoledne návštěvníci obdivovali dobové šaty a uniformy z období let 1805 až 1815 při komentovaném představení, zhlédli ukázku výcviku pěšáka, po celý den se seznamují s táborovým životem, kterému na autentičnosti trošku ubírají vojáci v uniformách s mobilními telefony u uší. Také navštívili výstavu vín, kterou zahájila císařovna Josefína, jejíž dvousté výročí úmrtí oslavy připomínají. V neposlední řadě využívají možnosti kostýmovaných prohlídek zámku.

Jako třeba Slovenka Alexandra Nemčovská žijící jako dva její přátelé, se kterými do Slavkova přijela, v Brně. „Zatím jsme pořádně nic z toho, co se děje venku, neviděli. Jsem tady poprvé a hned po příjezdu jsme zamířili na prohlídku. Bylo to pěkné, průvodkyně na sobě měla historické šaty. Vždycky, když se v parku něco dělo, snažili jsme se alespoň vykouknout z okna. Těšíme se na bitvu," svěřuje se návštěvnice.

Jakým lákadlem výklad průvodce oděného v dobovém kostýmu bývá, vědí i pracovníci památky. Jejich očekávání však dnes turisté poněkud předčili. „Zájemců je tolik, že jsme museli jednu prohlídku přidat. Zatím. Jak to bude dál, to se ještě uvidí," usmívá se paní na pokladně.

Do bitvy zbývá ještě asi hodina a lidé, kterých jsou v zahradě stovky, se procházejí po řemeslném jarmarku. K mání jsou například dřevěné hračky, nepřeberné množství cukrovinek stejně jako dalšího jídla a pití, látkové tašky, šperky. „Líbí se mi, že když má trh přívlastek řemeslný, opravdu to tak je. Člověk tady nenajde žádné oblečení pochybné kvality a další věci na jedno použití. Koupila jsem si látkovou tašku. Je taková neotřelá a jde o něco, co se doma rozhodně neztratí," pochvaluje zase Monika Kohoutová z Olomouce, která je pravidelnou návštěvnicí parku.

Mezi turisty se proplétají vojáci tří armád, kterých se dnes sjelo do města přes dvě stovky. „Jezdím pravidelně už deset let, akci mám rád. Představuji vojáka rakouské armády. Zatím to není poznat, po odpolední siestě jsem se ještě nestihl kompletně ustrojit," směje se voják, který přijel z Mikulova.

Krátce před čtvrtou odpoledne se začínají parkem rozléhat zvuky bubnů a schyluje se k bitvě. Nepůjde ale o rekonstrukci té, která ve Slavkově zuřila před téměř dvěma sty devíti lety. Půjde o ukázku, která má představit osobnost generála Jeana Rappa. Jeho životopis, znějící z reproduktorů, se rozléhá bojištěm, v nějž se proměnila část parku, zatímco armády nastupují k boji. Za chvíli už bitevním polem, halícím se do dýmu, duní výstřely zbraní.

Každý z nich má na svědomí leknutí koně. „Chudáci, asi na takový hluk nejsou moc zvyklí," ozývá se z hlediště. Při salvách z děla už si pak zacpávají uši i dospělí. Bojištěm cinkají i meče, to když se do sebe pouštějí jezdci.

Ochranná známka

Bitvou ovšem oslavy zdaleka nekončí. Na návštěvníky ještě čeká ohňostroj. „S průběhem dne jsme víc než spokojení. Přišlo přibližně deset tisíc lidí, určitě jich areálem prošlo víc než loni. Jestliže jsem v souvislosti s loňským programem tvrdil, že mu proměna prospěla, tentokrát bych to dvojnásobně podtrhl," hodnotí Šilhánek letošní Napoleonské hry, což je název, pod nímž letos akce vystupuje poprvé po desítkách let.

Vychází z historie. „Stejné pojmenování měly v 30. letech. Loni se nám podařilo vyřídit si ochrannou známku právě pro Napoleonské hry, čímž jsme se vrátili k původnímu označení," vysvětluje ředitel.