Zatímco u Rybníčka se bude už příští rok s největší pravděpodobností zrcadlově lesknout desetihektarová plocha solárních panelů vyrábějících energii, u Maref dál poroste jenom pšenice.

Bučovická radnice se tak dlouho rozmýšlela, až bučovický podnikatel Libor Knotek ztratil trpělivost a své plány s fotovoltaickou elektrárnou uskutečňuje jinde.

Knotek vyrábí už třetím rokem komponenty na stavbu solárních elektráren. Chtěl zúročit své zkušenosti a postavit vlastní. Požádal proto o nájem či prodej obecního pozemku.

„Nabídnul jsem o sto tisíc korun větší nájem než zemědělci, a to po dobu pětadvaceti let. To podle mě měl pro radnici být dost pádný důvod zrušit zemědělcům smlouvu. Dělal jsem maximum pro to, abych bučovický městský úřad přesvědčil,“ řekl Knotek. Jenže radnice se dlouho nedokázala vyjádřit. Knotek vedení města doslova nazval brzdou.

Starostka Šárka Šilerová potvrdila, že Knotkovu žádost dosud úředníci nepředložili zastupitelstvu. Měli pro to ale svůj důvod. „Jednání se protáhla, protože se objevil další žadatel o koupi stejného pozemku,“ řekla Šilerová. Zájemce ale nakonec stejně odstoupil.

Podle slov tajemníka bučovické radnice Jiřího Frolce, které uvedl před časem, se elektrárny musejí umisťovat velmi citlivě vzhledem k životnímu prostředí, osídlenosti území a podobně. Řízení se tak můžou protáhnout.

Knotek ale už čekat nechtěl. Našel si vhodnější pozemek. „Stavíme v hodonínském okrese ve Vnorovech. V současné době začínáme s terénními úpravami. Půjde ještě o větší elektrárnu, než jsem plánoval v Marefách,“ raduje se Knotek.

Podle něho už boom solárních elektráren končí a ceny nabízené za pozemky na tyto stavby klesají.

Rybníček však jednu takovou šanci stihnul urvat. Dokázal podat rychlou a bezproblémovou nabídku olomoucké firmě Aba Cz, která chce ve vyškovském okrese elektrárny postavit. „Zastupitelstvo rozhodlo pronajmout firmě zhruba dvouhektarový pozemek orné půdy u dálnice v lokalitě zvané Slatina. Dosud ho mělo v nájmu družstvo. Cena za pronájem na elektrárnu je ale pro nás daleko výhodnější. Také přibudou pracovní místa na ostrahu objektu,“ uvedla starostka Rybníčku Milena Uhlířová.

O penězích se starostka ani zástupce firmy zmiňovat nechtěli. Jisté ale je, že se uvažuje o smlouvě na dvacet let pronájmu s možností desetiletého prodloužení. Zisk mnohonásobně převýší výnos z pronájmu ze zemědělské výroby. Vyškovskému deníku Rovnost se podařilo zjistit, že obvykle Aba Cz nabízí osmdesát až sto tisíc korun za roční pronájem jednoho hektaru. Podobné podmínky bude mít podle všeho i Rybníček.

Aba Cz jednala hned s několika obcemi na Vyškovsku. Mnohde měli vhodný pozemek, ale narazili na problémy s územním plánem, nebo bylo složité vyjednávání se soukromými vlastníky, případně na vyhlédnutou plochu měli dlouholeté nájemní smlouvy zemědělci. Ve všech těchto bodech měl Rybníček štěstí.

Půdu pronajímal zemědělcům opakovaně pouze na rok, a tak nic nebránilo smlouvu vypovědět. Majitelé okolo této plochy byli také ochotní k pronájmu, a tak má dnes firma k dispozici deset hektarů. A územní plán právě vesnice dotvářela, takže lokalitu vhodnou pro elektrárnu do něho hned zapracovala. Už v červenci se bude návrh veřejně projednávat s obyvateli. Jednání s investory ještě probíhají, ale pokud zastupitelé územní plán schválí, je firma Aba připravená začít co nejdřív stavět. „Rádi bychom začali už na podzim. Elektrárna by neměla působit nijak rušivě. Kdo má pochyby, může se podívat na několik elektráren kolem prostějovské dálnice,“ řekl Pavel Komínek z firmy Aba Cz.

Pokud se vše vydaří a místo kukuřice „porostou“ u Rybníčka sluneční kolektory, možná do budoucna nezůstanou osamocené. Existují další plány. „Kromě Rybníčka jsou nám známé další lokality v různém stupni úvah či projektových dokumentací, a to například Čechyně, Radslavice, Dědice, Pístovice, Krásensko a Kučerov,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Jednou z vesnic, která chtěla stavbu elektrárny firmě Aba Cz na svém území povolit a byla ochotná i změnit územní plán, byly Topolany, ale z plánů sešlo. Nebylo jisté, zda by se podařilo vykoupit pozemky soukromých vlastníků a pozemek ani nebyl ideálně slunečný.