Tak jako slunce dodává lidem elán, využívají jeho energie firmy a přeměňují ji na elektřinu. Zatímco v řadě míst Vyškovska se ale zatím jedná jen o plány, ve Slavkově u Brna je stavba sluneční elektrárny takřka na spadnutí.

Podle informací uveřejněných na webových stránkách slavkovské radnice mají stovky malých fotovoltaických článků vyrábět energii na střeše areálu slavkovského podniku Lohmann & Rauscher, který tam vyrábí medicínské a hygienické potřeby.

„Má jít o sluneční, odborně řečeno fotovoltaickou elektrárnu, již tam chce vybudovat soukromá firma. Záměr je téměř před uskutečněním. A jak vím, firma se uchází i o střechy dalších slavkovských podniků,“ informoval místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel.

Podle něj chce společnost získat ve městě nad Litavou tolik ploch, které by dohromady byly schopné vytvořit takové množství elektrické energie jako jedna větrná elektrárna.

„Rozhodně mi výstavba fotovoltaické elektrárny připadá jako schůdnější řešení pro získávání energie z alternativních zdrojů než větrníků. Nejde o takový zásah do krajinného rázu,“ svěřil se Doležel.

I zástupce podniku Martin Novosad potvrdil, že firma má zájem o instalaci fotovoltaických článků na dalších střechách nejen ve Slavkově, ale i v dalších městech Vyškovska. „Ne všechny však vyhovují. Jde o to, že nesmí být zastíněné a musí být schopné fotovoltaické panely udržet. Jednali jsme s mnoha podniky ve vyškovském okrese, ale vyjádření statiků většinou dopadla špatně,“ informoval Novosad.

Naopak budova slavkovské společnosti Lohmann & Rauscher vyhovuje. Obě firmy teď stojí před podpisem smlouvy. „Předpokládám, že do čtrnácti dnů bude podepsaná. Teď ještě dolaďujeme nějaké drobnosti. Jednání jsou na dobré cestě,“ uvedl Novosad.

To potvrdil i prokurista podniku Lohmann & Rauscher ve Slavkově u Brna Rudolf Vonyš. Nepřál si ovšem být citovaný. Jak vyplynulo z jeho slov, partnerská firma oslovila slavkovský podnik vloni na podzim a projekt chce začít uskutečňovat co nejdřív. Společnost Lohmann & Rauscher uvítá, když elektrárna bude fungovat už letos na podzim.

Zatímco ve Slavkově se k její stavbě opravdu schyluje, v mnohých obcích Vyškovska zůstává vše zatím jen u záměrů. Podniky specializující se na budování slunečních elektráren mají vyhlídnuté mnohé lokality na Vyškovsku, například v katastru Kučerova, Rybníčku, Topolan či Holubic.