Kuřáci tuto výhodu vítají. „Chodí k nám zákazníci, kteří se s námi vždy rádi podělí o své zkušenosti z kouření v autobuse nebo dokonce v čekárně u doktora. Co se restaurací týká, slyšela jsem, že musí mít na viditelném místě zvlášť napsané, že zákaz kouření platí i pro elektronické cigarety," uvedla vyškovská prodavačka tohoto typu zboží Danuše Vitásková.

O něco menší zlo

Názor lékařů je spíše smířlivý. „Kouření jako takové samozřejmě není dobré, ale uznávám, že elektronické cigarety jsou o něco menším zlem. Podle mě by lidé měli za všech okolností myslet na své okolí, proto kouření ve veřejných prostranstvích není ani tak věcí provozovatelů, jako spíše svědomí jednotlivých kuřáků," nastínila vyškovská alergoložka a astmatička Eva Vašíková.

Elektronické cigarety vítají především restaurace, a to včetně těch, kde je jinak kouření striktně zakázané. „Že si u nás někdo zapálí tento typ cigarety, to se stane jen jednou za čas. Ale jelikož to není cítit, tak to nevadí," vysvětlila majitelka drnovické Hospůdky pod Chocholíkem Renata Sedlaříková.

Stejně se k problému staví i Žaneta Benešová, majitelka další nekuřácké vyškovské restaurace U Benešů, nebo majitel slavkovského hotelu Olga Josef Dobeš. „U nás povolujeme kouření v restauraci, a to hlavně proto, aby lidé nekouřili na pokojích. Netuším, jestli na nich nyní kouří elektronické cigarety, ale kdyby se zeptali, tak bych jim to nezakázal," řekl Dobeš.

Podobný postoj zastávají i restaurace, kde se nesmí kouřit přes oběd. „Elektronická cigareta by nám ze své podstaty během poledne nevadila, ale pravděpodobně bychom hosta i tak požádali, aby se přesunul do kuřáckého salonku. Zatím se to ale nestalo," podotkl vedoucí provozovny Restaurace Rugby Michal Jaitner.

Ne všichni však však vidí v elektronických cigaretách výhodu. „Sám jsem kuřák a rád bych se svého zlozvyku zbavil, ale elektronickým cigaretám nevěřím. Podle mě se jedná jen o berličku, kterou mnoho lidí využívá jako výmluvu. Když už se člověk odhodlá ke změně, má to udělat okamžitě," myslí si Vyškovan Jiří Ondroušek.

Situací se zabývá i ministerstvo zdravotnictví. „V současné době připravujeme novelu zákona. Pokud jde o elektronické cigarety, jedna z mnoha variant je zákaz jejich kouření v prostorách, kde jsou zakázané standardní cigarety. Část odborníků se shoduje v tom, že i elektronická cigareta může mít vliv na své okolí," nastínil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Zákaz obojího

Na úřadech kouření odmítají v obou formách. „Poštovní úřad chápeme jako veřejný prostor, proto se tu kouřit nesmí vůbec," reagovala mluvčí České pošty Martina Melicharová. Podobné reakce zaznívají i z bank. „Určitě by mi vadilo, kdyby u nás někdo elektronickou cigaretu používal. Je to proti etice firmy i mému osobnímu postoji," podotkl například ředitel vyškovské pobočky Československé obchodní banky Josef Mráz.

Nabízí se i paradoxní situace, jako je kouření v nemocnici. „Klasické kouření je v našem areálu samozřejmě zakázané, ale musím se přiznat, že o elektronických cigaretách jsme zatím nejednali," přiznala personálně-právní náměstkyně vyškovské nemocnice Taťána Menoušková.

Jediným z úřadů dotázaných redakcí Vyškovského deníku Rovnost, který elektronické cigarety nezakazuje, je vyškovský městský úřad.