Poničené střechy, popadané okapy, rozbitá okna a promáčknuté kapoty aut. Vichřice Emma zničila o víkendu téměř vše, co jí vstoupilo do cesty.

„Z jihu Moravy máme nahlášeno nejvíce škod z České republiky. Náklady na úhrady za Emmu jsou v tuto chvíli předběžné, ale odhadují se na několik stovek milionů korun,“ uvedl Václav Bálek z České pojišťovny.

Podle něj včera lidé nejčastěji hlásili, že mají poškozené střechy a auta. „Časté je i zatečení do bytů, povalené ploty od padajících stromů, hlášeny máme poškozené i celé nástavby na panelových domech. Škodu neevidujeme jen na majetku občanů, ale i na objektech obecních – školách, školkách, lesích,“ řekl Bálek.

To potvrzují například na Blanensku. Za víkend tam silný vítr položil tolik stromů, které by pracovníci lesního školního podniku Křtiny těžili měsíc. „Je to mnohem horší než loni u orkánu Kyrill. Škody odhaduji na šest tisíc kubíků,“ uvedl Pavel Mauer z Lesního školního podniku Křtiny.

Spadané stromy přidělávaly na jihu Moravy také největší problémy hasičům. „Během víkendu jsme měli téměř čtyři stovky výjezdů. Větve a části stromu hasiči likvidovali nejčastěji,“ popsala situaci Pavla Pražáková z krajského ředitelství jihomoravských hasičů.

Na Blanensku vítr stihl poničit i výrobní halu a způsobil tak škodu za sedm až osm milionů korun firmě Riho sídlící v obci Suchý. „Firma stavěla novou výrobní halu, ale tu vichřice ze sedmdesáti procent zničila. Byl to skelet z ocelových konstrukcí, vítr z něj udělal hromadu asi osmdesáti tun šrotu,“ popsal starosta obce Suchý Pavel Žilka.

Vichřice Emma se prohnala i centrem Brna. Vítr působil problémy v Kounicově ulici a na Bratislavské. „Když to začalo, koukali jsme z okna na padající větve a stromy. Měli jsme strach, že to nevydrží borovice, které máme za domem,“ řekla například Blanka Novotná.

Následky škod včera řešili lidé celý den. „Zprvu to vypadalo hrozně, ale dneska už svítí sluníčko a snažím se to vidět optimisticky,“ míní Pavel Štěpánek ze Syrovic na Brněnsku. Vichřice mu ze střechy vylomila asi třicítku křídlic. „Nebude problém to opravit, zaplatím za to asi pět tisíc korun. U sousedů to ale bylo napínavější. Vítr jim dokonce vylomil střešní okno,“ doplnil Štěpánek.

Na odklízení škod pracují také silničáři. „Musíme odstranit polomy, obnovovat vyvrácené stromy a zničené dopravní značky,“ uvedl šéf provozu znojemské správy silnic Jiří Fukač.

Nela Maťašeje a zpravodajové Deníku