Dle vyjádření starosty Lukáše Marišlera se podobný případ stává v jeho obci jednou až dvakrát do měsíce. „Lidé mi kvůli tomu sami volají, jak je navádíme ve zpravodaji. Vyhlásíme pak rozhlasem varování a prodejcům oznámíme, že podobný prodej je u nás zakázaný,“ potvrdil v úterý Marišler.

Podobný případ popsal také starosta nedalekých Nemojan Dalibor Hlavsa. „Ze strany energošmejdů u nás bylo obtěžováno několik obyvatel. S okolními obcemi Tučapy a Luleč ale máme mezi starosty dohodu, že v případě nájezdu těchto podnikavců si dáváme okamžitě vědět a o nekalých praktikách upozorňujeme lidi prostřednictvím obecního rozhlasu,“ vysvětlil Hlavsa.

Křižovatka je nepřehledná. Nájezd ze směru od Velešovic může být nebezpečný.
Měření u Velešovic podpořili zastupitelé. Při nehodě se tam zranili otec i syn

Pokusy o řešení mají podle něj různý úspěch. „Osobně jsem řešil několik případů s vykázáním dotyčných osob mimo obec. Někdy je to nepříjemné, ale zabírá také okamžitý telefonát na policisty. Bohužel to zkouší i nadále. Důležitá je okamžitá reakce na informaci, že se nacházejí v Nemojanech, popřípadě v okolních obcích. Pak to dle mých zkušeností celkem funguje,“ potvrdil Hlavsa.

Na rizika zvláště pro lidi v důchodovém věku upozorňují i vyškovští policisté. „Před podepsáním nové smlouvy si zjistěme všechny podstatné informace, rozhodně nepodepisujme nic, čemu nerozumíme. V časovém presu si navíc text ani nestihneme pečlivě přečíst,“ radila okresní mluvčí policie Alice Musilová.

Křižovatka je nepřehledná. Nájezd ze směru od Velešovic může být nebezpečný.
Měření u Velešovic podpořili zastupitelé. Při nehodě se tam zranili otec i syn

Také chování a vystupování prodejce bývá vypovídající. „Je nutné proto brát v úvahu i to, že čím více bude zprostředkovatel nebo dodavatel stupňovat tlak k podepsání, tím je pravděpodobnější, že se jedná o energetického šmejda. Pokud lidé už nějakou smlouvu nebo listinu podepíšou, ať si nechávají kopie. Nikdy by neměli nechat odejít člověka, kterému něco podepsali, se všemi dokumenty,“ doplnil mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák.

Podle starosty Studnic Jaroslava Fládra se situace v regionu zlepšila. Došel k tomu i díky své desetileté zkušenosti u kriminální policie. „Je patrné, že lidé jsou mnohem ostražitější. Jakmile se v naší obci někdo podezřele potlouká, hned mě volají, abychom to mohli nějak řešit. V poslední době to naštěstí nebylo potřeba,“ dodal Fládr.

ENERGETIČTÍ ŠMEJDI

Nepoctiví dodavatelé energií.

Poslední případy na Vyškovsku zaznamenali v Tučapech a Nemojanech.

Obce v boji proti nim spolupracují a varují své obyvatele.

Prodejci se přesto po čase vracejí navzdory zákazům.