Ne obrovské kolosy podobné větrným elektrárnám, ale docela nenápadné tabule, které se dají umístit třeba na střechu nebo do polí. Jen potřebují hodně velký prostor.

To jsou solární panely potřebné k výrobě elektřiny ze slunečního záření, které chce v Jihomoravském kraji postavit olomoucká společnost ABA CZ. Vybrala si několik oblastí v kraji a teď čeká, až vedení obcí dokončí řízení o změně územního plánu a na souhlas zastupitelstva.

Jednou z takových vesnic jsou i Topolany. „Zájem máme o všechny oblasti, kde jsou příznivé podmínky z hlediska délky slunečního svitu. Nejvíc sluneční energie v republice dopadá na jižní Moravě, a proto i Vyškovsko je pro nás velmi zajímavé,“ vysvětlil pracovník firmy ABA CZ Pavel Komínek.

Na oplátku společnost nabízí obcím po dobu třiceti let nájem, který v řádu desítek převyšuje výnos z pronájmu ze zemědělské výroby. Pro vybudování solární elektrárny zhotovitel potřebuje nejméně dvouhektarový pozemek v rovině, případně i ve svahu s jižní orientací. Například Krumsínu na Prostějovsku nabídla ABA CZ osmdesát až sto tisíc korun za roční pronájem jednoho hektaru plochy a zaměstnání pro tři lidi jako ostrahu. Podobné podmínky můžou očekávat i Topolany.

Vedení obce zatím vzalo nabídku na vědomí a bude se radit, co dál. „Záleží na tom, co by to obci přineslo. Zatím máme jenom informace od realitní kanceláře. Nevíme, kdo za nabídkou stojí. Uvidíme, co se dozvíme od konkrétní firmy,“ řekla starostka Jaroslava Sedláčková.

Dodala, že vše závisí na tom, jak se k elektrárně postaví obyvatelé. Naznačila ale, že pokud by byla elektrárna prospěšná obci, bylo by zastupitelstvo ochotné změnit územní plán. Vše je ale podle Sedláčkové otázkou poměrně vzdálené budoucnosti. „Pozemky, o které má firma zájem, patří soukromým vlastníkům. A tak není ani jisté, zda by se jim je podařilo všechny vykoupit,“ doplnila starostka.

Právě potíže s majiteli parcel by se mohly stát podle makléřky realitní kanceláře Reality Recom Brno Zuzany Doubravové, která pro firmu ABA CZ shání vhodné pozemky, hlavním kamenem úrazu. „Záměr je zatím v začátcích a záleží na vlastnících pozemků. Pokud je nebudou chtít prodat, solární elektrárna u Topolan nevyroste,“ uvedla Doubravová.

ŠÁRKA DUBSKÁ a MARTINA GRYCOVÁ