Zažili mnohé. Mimo jiné náraz asteroidu do kosmické lodi i to, jaké je to ve skafandru vstoupit na načervenalou planetu. „I malá holka z Moravy, ze Starého Poddvorova, se může podívat na Mars. Nebojte se dělat velké věci,“ těmito slovy Nikoly Winklerové, rodačky z Podluží, začala tisková konference po návratu kvinteta vesmírné mise zpátky do předvánočních dnů na Zemi.

Studentka z Hodonínska se vydala na Mars co by fyzička. Druhou reprezentantkou Jihomoravského kraje byla bioložka Monika Dlouhá. Další tři členové posádky si rozdělili posty fyzika, inženýra a popularizátora.

Kromě řady vědeckých úkolů je čekal i přesun do dekontaminační komory vzhledem k riziku nákazy mimozemskými organismy. Podle designéra simulace Samuela Amricha účastníci zažívali průběh skutečného letu do vesmíru.

Hlavním účelem je prověření schopností

Celá posádka byla dokonce úplně odstřižena od okolního světa. Jediným spojením se Zemí pro ně byla komunikace s řídícím střediskem, a to prostřednictvím centrálního počítače.

„Hlavním účelem je plně prověřit schopnosti pěti nadaných studentů. Během svého letu mají všichni členové posádky na starosti péči o interiér kosmické lodi, práci na vědeckých experimentech a také přípravu výstupu na povrch Marsu,” upozornil Amrich.

O víkendu se na jižní Moravě mírně oteplí. Sníh se bude střídat s deštěm. Hrozí ledovka. Ilustrační foto.
O víkendu se oteplí, na Vyškovsku varují před namrzáním

Na simulovaný let se posádka vybírala v několika kolech. „V Expedici Mars hledáme studenty se zájmem o vědu, techniku anebo jejich popularizaci. Je pro nás důležité, abychom našli studenty, kteří umí vycházet s ostatními,“ přiblížil velitel expedičního projektu Josef Lát.

Členové posádky se museli vypořádat také se simulací bez denního světla či naší klasické noci. Jak se studenti shodli nejhorší tak v tomto ohledu bylo zřejmě vstávání. Podmínky se totiž oproti noci nijak neměnily.

Zdroj: Deník/Petr Turek

„Poslední dva dny, jak už jsme byli unavení, tak už jsme měli záchvaty smíchu z čehokoliv. Krizi jsme neměli, fungovali jsme fakt strašně dobře, jako velice dobrá parta,“ hodnotil Jakub Novák.