„Ve středu večer dal starosta města řediteli zámku pokyn k uzavření napoleonské expozice. Od čtvrtka je tedy oficiálně nepřístupná a návštěvníci si můžou koupit lístky pouze na prohlídku zámeckých prostor," potvrdila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Vedení města se tak rozhodlo přistoupit na podmínku uzavření, která má vést k dalšímu vyjednávání ohledně původní výstavy. „Schůzka s autory libreta a jejich zástupci se uskuteční příští týden v pondělí. O dalším vývoji budeme i nadále informovat," přislíbila Slámová.

Podle právní zástupkyně města Martiny Leitnerové se délka uzavírky bude odvíjet od výsledků schůzky. „Pokud v pondělí účastníci nedospějí ke shodě, znovu se otevře veřejnosti. Pokud se shodnou, zůstane zavřená a začne se pracovat na úpravách," vysvětlila právnička.

Na zasedání slavkovského zastupitelstva, které se uskutečnilo tento týden, zopakovala, na čem stojí mimosoudní dohoda. „Její náplní je licenční smlouva k výstavě pro město, úprava expozice a omluva autorům původního libreta," dodala Leitnerová.

Na mimosoudním jednání se zástupci města a autorů libreta dohodli v srpnu u Krajského soudu v Brně.

Autoři libreta podle Jakuba Samka, který je jedním z nich, ochotu města jednat a rovněž uzavření expozice, které nařídil předběžným opatřením Vrchní soud v Olomouci, vítají. „Z našeho pohledu bude důležité se v pondělí shodnout na výchozí pozici pro jednání o opravě expozice a navazující licenční smlouvě. Případné znovuzpřístupnění expozice bez licenční smlouvy bychom považovali za další porušování svých práv," okomentoval Samek.