Roj se na obloze objevuje pravidelně každý rok. „Planeta Země mezi 10. a 14. srpnem vletí do proudu drobných prachových částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některé tyto částice se dostanou do atmosféry, kde shoří, a my je pak můžeme pozorovat jako meteory,” přiblížil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Podle meteorologů budou pro pozorování na jihu Moravy ideální podmínky. „V noci na čtvrtek očekáváme skoro jasnou oblohu. Jen místy, zejména na Vysočině se může vytvořit přechodně zvětšená oblačnost. V noci na pátek očekáváme více oblačnosti, převážně polojasno, avšak půjde pravděpodobně spíše o vysokou oblačnost, která je do určité míry průhledná,” uvedl Ondřej Brambus z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Silničáři začali s opravami průtahu Ivanovic na Hané.
Oprava mostu přes Hanou? Budou objížďky i provizorní lávka

Příznivé podmínky pro pozorování budou i o víkendu. „Následující noci má být poměrně málo nízké oblačnosti, proto mají být pozorovací podmínky relativně dobré i když nebude úplně jasno,” doplnil Brambus.

Pocházejí z komety

Lidé se na pozorování roje těší. „Když vyjde počasí, určitě se budu dívat. Slavím v těchto dnech narozeniny, takže je to pro mě vždycky krásné zpříjemnění oslav,” sdělila amatérská pozorovatelka Markéta Harbichová.

Perseidy a Mléčná dráha.
Perseidy aneb Slzy svatého Vavřince rozvíří nebe. Těšíme se na vaše fotky

Perseidy dostaly své jméno podle souhvězdí Perseus, ze kterého díky perspektivě takzvaně vylétají. První písemné zmínky o nich pochází z roku 36 z Číny. Kometu Swift-Tuttle, ze které částice pocházejí, objevili v roce 1862 američtí astronomové.

ŠTĚPÁN BUBÍK