Jak zachránit jednu z mála cenných památek v obci? Tato otázka leží už řadu let v hlavách bohdalických radních. Nelíbí se jim totiž, jak majitel bývalou faru nechává ležet ladem.

Ital chce prodat faru i s hospodou

„Budovu si koupila už v devadesátých letech společnost, kterou vlastní Ital. Tehdy měl plány, jak ji využije. Nic se ale doteď nestalo a budova teď chátrá,“ uvedl bohdalický starosta Jan Hrežo.

Jenomže původní majitel zemřel. A faru převzal jeho otec. Jednou za čas prý přijede do Bohdalic. Ale podle starosty se nezdá, že by něco skutečně plánoval.

„Nabízel nám budovu za jeden milion korun. Ale zároveň jedním dechem říká, že ji chce začít nějakým způsobem využívat. Problémem také je to, že prodej váže na koupi bývalé hospody v Pavlovicích, která je ale rovněž v docela špatném stavu,“ řekl bohdalický starosta.

Hostinec má přitom větší štěstí. Za symbolickou jednu korunu si jej od Itala pronajalo na jeden rok občanské sdružení Manner. „Opravili jsme alespoň trochu střechu a zabezpečili dům před zloději, kteří už ukradli řadu věcí,“ řekl člen organizace Jiří Novotný.

Některé investice jsou prý důležitější

Starosta by byl rád, kdyby obec bývalou faru koupila. Ale myslí si, že radní teď nenajdou dost peněz. Kromě nákladů na pořízení budovy by totiž rada musela najít v obecní kase ještě částku na opravy.

„Ital sice ukazoval nějaký stavební posudek, podle kterého by stačilo maximálně sedm set tisíc korun. To ale asi není reálné. Myslím, že to bude desetkrát více,“ odhadl Hrežo.

Podle něj jsou nyní na vesnici jiné domy, na jejichž údržbu jsou potřeba peníze víc. „Pořídit a opravit budovu, o které ani nevíme, jak ji využít, si nemůžeme dovolit,“ prohlásil starosta.

Hrežo v nejbližší době nepočítá s tím, že by zastupitelé o budově jednali. „Kupovat ji nebudeme a nemáme ani možnost vlastníka donutit, aby zlepšil její vzhled. Takže nám nejspíš bude zbytečně hyzdit obec,“ namítl bohdalický starosta.

Majitel se přitom nemusí bát, že by ho památkáři tlačili ke zlepšení stavu objektu. „Fara je z našeho pohledu běžnou stavbou, majitel si tam proto může dát třeba i plastová okna. Považuji ji ale za cenný objekt, který by někdo měl, aby se podařilo zachovat jeho původní vzhled,“ uvedla Jana Firbasová z Národního památkového ústavu v Brně.

Ital Iommelli Nicola, který faru i s hospodou zdědil po synovi, má podle bývalé společnice pavlovického podniku Top Level a jeho překladatelky Marcely Pogačnikové zájem situaci vyřešit.

„Když jsem s ním před několika měsíci mluvila naposledy, uvažoval, že objekt buď prodá nějakému soukromníkovi či obci nebo si ji nechá a opraví jako památku na svého zemřelého syna,“ naznačila Pogačniková.