Vyhlášené recesistické akce, atraktivní turistická destinace a lokalita, kde si často dávala dostaveníčko společenská smetánka. Ale také místo, kde časem ťukali na dveře věřitelé, později podnik převzal insolvenční správce, po dražbě měnil majitele a chátral, než dostal nový impuls. To je v kostce bývalá farma známého herce Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku.

Před několika lety tam objekty a pozemky koupila společnost Porta Spes z Brna, která se zaměřuje především na pronájem a správu budov. Na území někdejší farmy a v její těsné blízkosti působí v současnosti několik podnikatelských subjektů. Pronajímají byty, nabízí ustájení koňů, chovají skot a provozují restauraci s penzionem.

K současnému stavu se zástupci brněnské společnosti vyjádřit nechtěli. „Všechny důležité informace najdou zájemci na našich webových stránkách Statek Olšany,“ uvedla za zmíněnou společnost Lucie Pavlíčková.

Za farmou zůstaly dluhy

Farmu začal Polívka budovat v první polovině devadesátých let na místě rozpadlého kravína. V pozdějších letech dělníci dostavěli restauraci, křídlo hotelu a vybudovali malé wellness centrum. I s pomocí dotace skoro deset milionů korun z evropských fondů.

Jenže následně se herec dostal do finančních potíží a za farmou zůstaly dluhy v řádu desítek milionů korun. V roce 2013 rozhodl soud o insolvenci a farma se později prodala v dražbě za jedenáct a půl milionu korun.

Majitelem se tehdy stala Severočeská správa nemovitostí. Z prodeje se uspokojila jen část věřitelů a z dotací měly být později vráceny zpět jen necelé dva miliony.

Na návštěvu farmy někteří i s odstupem času rádi vzpomínají. „V devadesátých letech jsme byli na farmě s naší pivní koloběžkou Kvasarkou. Pokud si dobře pamatuju, byl to nějaký recesistický královský triatlon. Plavalo se v rybníku v nedalekých Račicích-Pístovicích, pak bylo kolo a běh. Místo kola jsme trasu zvládli na koloběžce a při běhu jsme se už museli posilnit po cestě v hospodě čerstvě točeným pivem,“ usmál se Kamil Vašíček z Adamova na Blanensku.

Stejné místo pak nedávno navštívil s přítelkyní a spojili ho s obědem. „Škoda, že to Bolkovi nevyšlo a dopadlo, jak dopadlo. Záměr to byl skvělý, místo je nádherné,“ dodal muž.

Farma Bolka Polívky v Olšanech

  • co: rekonstrukce křídla stávajícího objektu hotelu využívaného jako stáje pro koně a vznik wellness nových ubytovacích kapacit
  • kdy: od 2009 do 2010
  • za kolik peněz: 19 milionů korun, z toho 9,7 milionu byla dotace z Evropské unie