Potvrzují to i slova Libuše Magniové, která navštěvuje farmářské trhy v Blansku. „Jsem velmi spokojená s řeznictvím z Lipovce. Výrobky jsou vždy čerstvé a chutné, kupuji si většinou škvarky nebo jitrnice," prozradila Magniová.

Trhy se v Blansku konají už několik let pravidelně ve čtvrtek jednou za čtrnáct dní. Po zimní pauze tak ve čtvrtek poprvé otevřely. „Chceme tu hlavně domácí produkty, ne žádné překupníky. Lidé si už zvykli a je vidět jejich zájem," pochvalovala si slušnou návštěvnost Andrea Sokolová z Kulturního střediska města Blanska, které má trhy na starosti.

Několik let fungují farmářské trhy v Boskovicích. Konají se jednou za měsíc ve čtvrtek. Odstartovaly už v lednu.

Svou tradici mají i trhy ve Vyškově, kde je organizují od roku 2013. Letos je to s nimi ale zatím nejisté. Masarykovo náměstí, kde se každou lichou středu každoročně konaly, totiž čeká rekonstrukce.

Podle farmářky Zuzany Moučkové, která loni na náměstí ve Vyškově prodávala své domácí kozí sýry, by byla škoda trhy pozastavit. „Já tam vždycky byla spokojená a hlavně lidem se tam líbilo, chodili rádi," uvedla Moučková. Jak dodala, přímý kontakt s klienty je důležitý i pro výrobce.

Pořadatel vyškovských farmářských trhů Robert Landkaš navíc řeší problém s nedostatkem místních dodavatelů a výrobců. „Pořád sháníme lokální výrobce, kteří by nahradili některé překupníky. Těch je bohužel stále více," potvrdil pořadatel.

KATEŘINA ŠTEFKOVÁ
ADÉLA JELÍNKOVÁ