Rekonstrukce vyjde na miliony korun. „Rozhodně budeme žádat o dotace, protože budova je dost zanedbaná a zchátralá, chybí tam úplně vnitřní vybavení a kompletní rekonstrukce bude dost drahá. Má však památkovou hodnotu, i když ještě není památkově chráněná, a obnovu si rozhodně zaslouží,“ vysvětlil za společnost Moravská krajina Jiří Novotný.

Fara je podle něj bolavé místo Bohdalic. „Každý, kdo obcí projíždí, ji vidí. Nedělá to dobrý dojem. Bohužel dlouhou dobu se nedařilo ji získat. Vlastnila ji italská firma, která do ní chtěla investovat. Jenže původní majitel brzy zemřel. Poté začaly tahanice o majetek a investiční záměr nevyšel, a tak jen chátrala. Teď už ji konečně máme zapsanou v katastru nemovitostí a tím pádem máme i volné ruce pro opravy,“ podotkl Novotný.

Zabezpečit dům

Momentálně společnost plánuje chátrající dům zabezpečit, aby neohrožoval okolí a nikdo do něj nemohl. „Jakmile budeme mít tuhle základní věc hotovou, pustíme se do přípravy projektu, abychom mohli zažádat o dotace. Samozřejmě budeme rádi, když se nám podaří dokončit rekonstrukci co nejdřív,“ řekl Novotný. Po kompletní opravě se z fary stane komunitní centrum. Sídlo v něm budou mít občanská sdružení, budou tam prostory pro děti a podobně.

Ze změny majitele má radost i starosta obce Jan Hrežo. „Rozhodně je dobře, když zanedbanou budovu koupí živá firma, která má snahu ji nějakým způsobem spravit a oživit, tím spíš, když je budova v centru obce. Tento krok vítáme,“ řekl starosta.

Dodal, že případná spoluúčast na rekonstrukci je zatím otázkou vzdálenější budoucnosti. „Je to soukromá firma, a pokud tam budou jen komerční prostory, obec na ně samozřejmě přispívat nebude. Jiná věc by byla, pokud se tam najde i využití pro jiné věci, ale to je zatím jen předběžná spekulace, takže nemůžu říct nic konkrétního,“ upozornil Hrežo.

Zanedbaný stav fary trápí i tamní obyvatele. „Rozhodně by rekonstrukci potřebovala, žádná ozdoba obce to momentálně není, spíš naopak. Přitom je vidět, že to býval pěkný dům, je škoda, že tak zchátral,” podotkl například Ivo Švéda z Bohdalic.

S farou je spojená osoba významného moravského obrozence, faráře Františka Xavera Škorpíka. Na bohdalické faře působil od roku 1847 a strávil na ní dvanáct let. Mimo jiné tam také učil děti šlechtického rodu Mannerů cizí jazyky. V roce 1859 přesídlil na faru do vedlejšího Kučerova. Posléze byl jmenován děkanem bučovického okresu.