„Dokončujeme nyní rekonstrukce zdí na nádvoří zámku. Jedná se o severní část jižního křídla,“ přiblížil ředitel zámku Aleš Šilhánek.

Práce se podařilo stihnout včas. „Je to přesně podle termínů, které jsou nastavené v pravidlech dotačního programu,“ uvedl Šilhánek.

Peníze na opravy fasád představovaly největší dotaci, kterou letos slavkovská radnice získala. „Jednalo se o tři miliony dvě stě tisíc korun. Peníze jsme získali z programu Záchrana architektonického dědictví, který vypisuje ministerstvo kultury,“ popsal tajemník úřadu Pavel Dvořák. Na opravy přispělo z vlastního rozpočtu také město.

Opravy fasád na zámku probíhají postupně již od roku 1997. Ještě zbývá dokončit fasády na východním průčelí západního křídla a v jižní části severního křídla zámku. Opravit by potřebovaly také například některé erby. „Kdy se nám podaří dát do dobrého stavu všechny fasády, záleží na získaných dotacích,“ vysvětlil Šilhánek.

Na zámku trpí také fasády koníren kvůli špatnému stavu jejich střech. „Stačí, aby v nich někde zateklo, a hned se začnou odlupovat. Snažíme se je hned opravovat, ale v prvé řadě je potřeba dát do pořádku střechy. Samotné opravy fasád v tomto případě totiž problém nevyřeší,“ prohlásil Šilhánek.

Na opravu střech koníren je ale potřeba získat velké množství peněz. „Radnice již připravuje podání žádosti o dotaci,“ řekl ředitel slavkovského zámku.