MUZEUM OBCE. Mít muzeum v malé vesnici, to je spíš rarita. Přitom v Letonicích by si přáli hned dvě. „V zastupitelstvu jsem šestnáct let, od té doby o ně usiluji. Bylo to v každém našem volebním programu, i v tom posledním, ale bojím se, že uskutečnit se to asi nikdy nepodaří. Jedno muzeum jsem chtěl věnovat samotné obci, zdejší zemědělské výrobě a podobně. V druhém jsem pak chtěl vystavit svou vlastní sbírku uniforem," vylíčil starosta Letonic Jiří Skokan.

Záměr ztroskotal na nenalezení vhodných prostor. Zklamání starosta cítí, ale na druhou stranu se může vyvarovat jinému. „Do Bučovic na zámek lidé na výstavu přijdou, ale nemůžeme si být jistí, že se jim bude chtít zajíždět i právě do Letonic," poukázal.

Nápad se nicméně zamlouvá třeba Marii Šmedkové. „Něco málo jsem zaslechla a určitě by bylo pěkné, kdyby nějaké muzeum věnované zemědělství u nás vzniklo. Podobné je třeba v Němčanech, tam je dokonce i fotografie mých prarodičů," zmínila.

KONEČNĚ DOTACE. Podle pustiměřského starosty Miloše Nevřaly je zase častým problémem to, že dlouhodobé plány musí ustupovat věcem, jež je třeba řešit ihned. „Lidé se na ně často ptají. Třeba na náš plán vybudování cyklostezky do Vyškova. S tím jsme přišli už asi před sedmi lety. Máme i vypracované technické podklady, ale stále musíme ustupovat aktuálním a nutnějším věcem, do nichž je třeba investovat. Cyklostezka je nadstandard," podotkl starosta.

Letitý je také plán revitalizace rybníčku u bývalého zemědělského družstva. „Čím dál víc zarůstá a zásah je skutečně třeba. Teď to ale vypadá nadějně, protože se mluví o dotačních programech pomáhajících projektům, co zadržují vodu v krajině," naznačil.

Úspěch už navíc Pustiměřští zaznamenali jinde. V minulých letech se i na stránkách Vyškovského deníku Rovnost psalo o opravě rotundy svatého Pantaleona. Rozpočet na obnovu se pohybuje kolem sto sedmdesáti tisíc.

POČET OBYVATEL. Geometrickou řadou narůstá v posledních letech počet obyvatel v Heršpicích. Přesně tak, jak si to přejí na obecním úřadě. I tak je ale konečná meta ještě docela daleko. „Mým přáním je, aby počet obyvatel dovršil prvorepublikových čísel. Tehdy se pohyboval okolo devíti set třiceti lidí. Poté ale lidé odcházeli, například za vzděláním nebo za prací, chyběla u nás infrastruktura. Teď je nás ale už opět přes osm set a obyvatel stále přibývá," pochvaloval si první muž Heršpic Jiří Ziegler.

Ještě před deseti lety ve vesnici žilo asi 650 lidí.

DOMOV DŮCHODCŮ. Klasický případ dlouhodobého plánu, který stojí na penězích, je přání otnické radnice postavit domov důchodců. „Hovoříme o tom už asi šest let. Máme vyčleněný krásný prostor blízko radnice. Je to však velice nákladná záležitost. Pokud budoucnost nepřinese možnost vysoké podpory od státu, sami se do něj asi nepustíme. Zvažujeme nicméně vypracování studie a padl i návrh oslovit soukromého investora," řekl starosta Otnic Pavel Prokop.

OPRAVA CESTY. Státní podporu zatím postrádají i v Dobročkovicích. Ovšem u znatelně základnější věci vybavení obce: opravy cesty. „Odkládali jsme ji sedm let. Dotace na takové zásahy nejsou k dispozici, a to není dobře. Kolikrát se dotují mnohem méně důležité věci, ale ne něco, co je potřeba pro normální život," sdělil starosta Dobročkovic Josef Pištělák.

Dodal, že opravy se cesta nakonec dočká, začne se s ní ještě do konce roku. Potřebných dva a půl milionu obec sehnala z vlastních zdrojů.