Vydatný déšť z minulých dnů má vystřídat polojasné počasí a region nabízí hned několik zajímavých akcí. V duchu čtyřiadvacátého ročníku folklórního festivalu Pod křenovskó májó se ponese neděle v Křenovicích. Pro návštěvníky jsou připravená pásma folklorních souborů Křenováček, Břeclavánek, Křenovák, Trnka Vyškov nebo Drahan Blansko. Vystoupí i taneční skupina dětí z Holubic.

„Hlavní program pro letošní rok věnujeme devadesátému výročí narození, pátému výročí úmrtí a celoživotnímu dílu Zdeňky Jelínkové, jedné z předních představitelek etnochoreologie u nás, která se proslavila sběrem lidových tanců,“ lákala místostarostka Křenovic a zároveň ředitelka festivalu Regina Kokešová.

Nedělní festival, který láká návštěvníky různých generací, odstartuje ve čtrnáct hodin. Zahájí ho krojovaný průvod obcí s doprovodem Sivické kapely, půl hodiny poté začne hlavní program.

Populární akce se letos poprvé koná mimo zchátralý přírodní amfiteátr na Orelském hřišti v Křenovicích. Na něm se projevil zub času a zastupitelstvo se ho rozhodlo zbořit. Odborník nutnou opravu amfiteátru totiž vyčíslil na čtvrt milionu korun. A to se vedení města zdálo příliš, protože v areálu probíhá jen jediná akce ročně. „A to právě festival Pod křenovskó májó. Ten se přesune do sportovního areálu TJ Sokol. Pódium zvětšíme a upravíme tak, aby splňovalo potřebné parametry,“ uvedl starosta obce Jaroslav Konečný.

Nedělní ročník festivalu se nicméně ještě bude konat i na mobilním pódiu, protože vedení obce s přestavbou nepočítalo. Křenovičtí doufají i v přízeň počasí. „Je to nové prostředí, sázka do loterie, ale doufám, že vše klapne podle představ. V minulých letech nás mnohdy potrápilo počasí, takže doufám, že letos to konečně vyjde bez deště,“ přála si Kokešová s tím, že účast přislíbili i senátor Ivo Bárek a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Už na sobotu chtějí nalákat ve Švábenicích. Tamní chovatelé zvou na Dětský den spojený s výstavou zvířecích mazlíčků dětí. „Samozřejmě vystavujeme i zvířata chovatelů, ale část tvoří i zvířata dětí. Akce byla zaměřená na základní a mateřské školy ze Švábenic i okolí a má za cíl ukázat, že i ti nejmenší se dokáží starat o své zvířecí kamarády,“ uvedl švábenický chovatel Jaroslav Štancl s tím, že akce probíhá už od pátku.

K vidění je okrasné ptactvo, drůbež, kozy nebo králíci. „Dnes jsme pro děti připravili třeba soutěž v malování zvířat, po které proběhne vyhodnocení nejlepších umělců. Prostě chceme dětem ukázat, že chovatelství není jen záležitostí důchodců,“ dodal s úsměvem Štancl. Výstava probíhá v sobotu od deváté do patnácté hodiny ve švábenickém chovatelském areálu.