„Tiskárna měla nečekaně před svátky dovolenou, navíc onemocněl nakladatel. Moc mě mrzí, že knížka nevyšla před Vánoci, ale nemohla jsem to nijak ovlivnit. Každopádně nyní je už v tiskárně. Kdy se ale dostane do knihkupectví, už nechci raději předjímat,“ vysvětlila spisovatelka Jaroslava Říhová.

O knížku je velký zájem. Autorka už o ní uspořádala besedu v Nemojanech, podle jejích slov se jí ptají nedočkaví čtenáři, kdy publikace vyjde. Zájemci o tuto knížku volali také do redakce Vyškovských novin.

Její hlavní postavou je operní zpěvačka Karoline von Gomperz-Bettelheim. Ta se provdala za Julia rytíře von Gomperze, jednoho z majitelů zámku v Habrovanech, kde také pobývala. Znala se dokonce se samotným císařem Františkem Josefem I., skladatelem Lisztem, oblíbila si ji arcikněžna Žofie. Proslula nejen svým uměním, ale i rozsáhlou charitativní činností. Dodnes je velmi známá a populární v Maďarsku i Vídni. Zato na Vyškovsku se na ni zapomnělo. Právě proto se pustila Říhová do práce.

Kniha nazvaná příznačně díky oblíbené květině slavné šlechtičny a zpěvačky v jedné osobě Fialky pro Karolínu není specializovanou biografií. Podrobně si všímá i osudů dalších členů rodiny Gomperzů.

Knížku o rozsahu zhruba dvou set stran doprovází i řada obrazových materiálů. Mimo jiné tam budou snímky rodinné hrobky Gomperzů z židovského hřbitova v brněnských Židenicích. Křest nové publikace se uskuteční v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově.

Více čtěte v pátečním vydání týdeníku Vyškovské noviny