Je to past! řve voják na zamrzlém rybníce. Francouzský císař Napoleon dává povel k palbě a dělové koule prořezávají led. Nebozí muži ze spojenecké rakousko-ruské armády končí pod ním.

Epický pohled skýtá poslední zhruba minutová ukázka z historického spektáklu Napoleon. Snímek míří do kin 23. listopadu. Dle trailerů obsahuje i velkolepé bitvy napoleonských válek včetně bitvy u Slavkova, nazývané bitvou tří císařů.

Na streamovací platformu Netflix míří nový film Rebel Moon od Zacka Snydera:

Sofia Boutella v hlavní roli vesmírné uprchlice
Snyder chce trumfnout Star Wars. Jejich fanoušky popichuje filmem Rebel Moon

Na filmovou novinku jsou zvědaví i historici a znalci vojenství. „Dosavadní ukázky vypadají dramaticky. Těžko zatím hodnotit, ale už první videa nesou znaky nesouladu s historickou realitou,“ řekl Deníku historik Martin Rája, který působí i na zámku Slavkov.

Závěrečná kanonáda

Podle odborníků se režisér Ridley Scott (tvůrce úspěšných snímků jako Gladiátor, Království nebeské či Černý jestřáb sestřelen) a scénarista David Scarpa soustředili hlavně na působivost.

„Část bitvy se opravdu odehrávala na zamrzlých rybnících. A na spojence pršely dělové koule. V novém snímku ale Francouzi překvapují útočící nepřátele tím, že odkryjí plachty z děl, což je nesmysl. Šlo o závěrečnou fázi bitvy, kdy nejdříve Francouzi ovládli Pratecký kopec a až poté ustupující spojenecké jednotky musely z části překročit i zamrzlý Žatčanský a Měnínský rybník,“ popsal historik Rája.

Zdůraznil, že v tomto případě mohlo jít jen stěží o past.

Ukázka z filmu Napoleon:

Zdroj: Youtube

Co se týká naznačeného vysokého počtu utonulých, tvůrci se možná nechali unést i dobovou propagandou. „Legenda o masách ruských vojsk, které při ústupu skončily pod ledem, má kořeny v dobovém oficiálním bulletinu francouzské Velké armády. Píše se tam o tisícovkách takto zahynulých nepřátelských vojáků. Archeologický průzkum to ale vyvrátil,“ doplnil Rája.

Studia Walta Disneyho netvoří jen animované filmy:

Sněhurka (2024)
Něžná Popelka i feministická Sněhurka. Remaky disneyovek umí vyvolat pozdvižení

Podobně již scénu komentovali nadšenci přímo u videa na sociální síti Youtube. „Epizoda kanonády je autentická. Hovoříme však o 50 až 200 mrtvých…, a dochází k tomu těsně po bitvě, ve chvíli, kdy koaliční síly po úplné porážce prchají,“ napsal jeden z nich.

Faktem je, že závěr slavkovské bitvy byl ze spojeneckého rakousko-ruského pohledu katastrofální. Celkově pak bylo na jejich straně patnáct tisíc mužů zabito či zraněno, ještě víc zajato. Drtivé vítězství Francouzů dokládají nižší ztráty – necelých patnáct set mrtvých a zhruba sedm tisíc zraněných.

Finální trailer k filmu Napoleon, který vstoupí do kin už tento čtvrtek:

Zdroj: Youtube

K bitvě u Slavkova došlo 2. prosince 1805. Jedno z nejvýznamnějších střetnutí napoleonských válek si tam každoročně připomínají i velkou bitevní ukázkou. Pořadatelům z Projektu Austerlitz se letos pro manévry registrovalo necelých 1200 účastníků z různých částí Evropy.

Film Napoleon

  • Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí dynamických bitevních scén. Titána moderní historie hraje Joaquin Phoenix.
  • V kinech má film premiéru 23. listopadu.
  • Z ukázek je patrné, že režisér Ridley Scott zachytil vojenského génia Napoleona, ale i jeho nelítostnost mimo jiné v bitvě u Slavkova.
  • Podle prvních zahraničních recenzí se tvůrci soustředili více na působivost než historickou přesnost.