PŘIPRAVUJEME FOTOGALERII

Pokud se chcete dozvědět, jak jadrně se říkalo Zámecké uličce kvůli nedostatku světla nebo jak vypadal Vyškov po velkém požáru či po první světové válce, nezbývá vám, než se zahledět do starých fotografií, které filmaři pomocí digitálních triků rozpohybovali do filmové podoby.

„Staré fotografie, zažloutlé, poznamenané doteky a časem. Kolik lidských osudů a vzpomínek skrývají? Když je s přispěním trpělivosti, badatelského štěstí a kapky fantazie postupně složíte, začne se rýsovat námět k natočení filmu,“ těmito slovy zahajuje příběh, na jehož počátku byla hromada starých snímků.

K atraktivitě filmu a zároveň k jeho vysoké vypovídací hodnotě přispívá fundovaný slovní doprovod. Vznikal téměř dva roky, kdy autoři bádali v archivech, ve starých novinách, zpovídali pamětníky a historiky.

Zároveň ale přišli na způsob, jak zabránit tomu, aby se film stal suchopárným líčením letopočtů a přehlídkou černobílých obrázků. „Filmem provází fiktivní osoba Josef Hanák, který se narodil jednatřicátého prosince 1896. Dožil se dlouhého věku. Komentuje děj ještě v lednu roku 2003,“ uvedl Veselý.

Hanák toho za svůj dlouhý fiktivní život hodně stihnul. Znal se s Klementem Gottwaldem, sloužil v ruských legiích, po návratu pracoval v tiskárně. Byl velmi společenský, chodil na divadlo, do Sokola. Všímal si, jak se město mění, jak se obnovuje po požáru, po povodni, jak se rozrůstá, elektrifikuje, dostává nové fasády a střechy.

„Nejstarší fotky použité z filmu jsou právě z roku 1896. Jde o náměstí nebo snímky strážníků. Nejméně fotek se nám podařilo získat z předměstí, která jsou teď součástí Vyškova, a pak momentky přímo ze života z domácností,“ doplnil Veselý.

Ve filmu zazní i několik písniček. Vznikly podle not nalezených v muzejním archivu. Patří mezi ně i lidová: „Když naši mlátili, tak jsem si ležel. Když volali k obědu, taky jsem běžel. Co ty běžíš, když jsi nemlátil. Když už jsem na cestě, už se nevrátím.“ Písničky nazpívali a zároveň i namluvili text členové folkové skupiny Kajkery z Frýdku - Místku. Také proto měl dokument předpremiéru právě tam. Vyškovská premiéra se uskuteční v pondělí o půl páté ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka.

Filmaři Veselý a Jadomek už mají za sebou několik zajímavých počinů. Prosazují myšlenku, že člověk si váží víc svého okolí, když k němu má vlastnický vztah. A ten získá tehdy, když zná dějiny a zajímavosti. „Proto jsme se zaměřili na vyškovský region. První film o krysaři vzniknul na základě pověstí, druhý o malíři švestkových knedlíků na základě historických událostí. Třetí jsme věnovali přímo proměnám Vyškova,“ dodal Veselý.

Ten nashromáždil tolik fotografií a další má přislíbené, že uvažuje o pokračování. „Například jedna paní mi zapůjčila sbírku, kde jsou unikáty, které nemá ani vyškovské muzeum. Hlásí se i lidé se starými amatérskými filmy. Do budoucna proto rozvažujeme, že bychom Vyškov v proměnách času pojali jako pilotní film a vytvořili další díly,“ nastínil Veselý.

Riegrovo náměstí 1905.