Změny se nelíbí třeba Martinu Němcovi. „Samozřejmě mi to znepříjemní život. Jako invalidnímu důchodci se mi necestuje dobře a vyčerpává mě to. Pokud budu jezdit dál, bude to jen další zbytečné šikana od našeho státu,“ řekl muž.

Proti omezení se bouří i některé obce, třeba představitelé Moravského Krumlova na Znojemsku. „Lidé musí podniknout delší cestu, aby se mohli na finančním úřadě na něčem domluvit. Za žádnou cenu nesouhlasíme. Ministerstvo financí chce ušetřit, jenže jak se mu to povede, když přesune zaměstnance z jednoho místa na druhé? Navíc si nejsem jistý, že finanční úřady ve větších městech zvládnou příliv nových lidí,“ věří místostarosta města Zdeněk Juránek.

Finanční úřad tvrdí, že změnu lidé příliš nepocítí. „Nebude mít negativní dopady. Na finanční úřad chodí minimum lidí. Zatím je vše ve fázi rozhovorů a generální ředitelství finanční správy vydá konečné rozhodnutí někdy v polovině září,“ ubezpečil mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.

Zeštíhlování finančních úřadů chápe například podnikatel Václav Fajkus z Mikulova na Břeclavsku, který podniká v cestovním ruchu. „Početní stavy úředníků se musí regulovat. Moje podnikání to rozhodně neovlivní. A pokud bude mít problém úřednice, ať přijde za mnou. Mám dva penziony a za 150 korun na hodinu ji rád zaměstnám,“ konstatoval Fajkus.

Na první vlnu snížení provozu si zvykají někteří daňoví poplatníci už tři roky. „První vlna optimalizace finančních úřadů nastala už v roce 2016. V režimu 2+2 už po tři roky úspěšně pracuje třiadvacet územních pracovišť,“ řekl mluvčí finanční správy Petr Habáň.

Změna se nelíbí ani vedení Bučovic na Vyškovsku, přestože pro město představuje kompromis. „Myslíme si, že by se ministerstvo financí mělo lidem spíše přibližovat než vzdalovat. Ale vzhledem k tomu, že se ještě nedávno mluvilo o úplném uzavření pobočky v Bučovicích, jsme rádi, že zůstanou zachované alespoň dva úřední dny,“ potvrdila mluvčí tamní radnice Martina Hašková.

JAKUB JUREK