Zefektivnění práce a předcházení úplatkářství. To jsou argumenty ministerstva financí, které chce postupně omezit jednotlivé pobočky finančních úřadů. Na pondělní tiskové konferenci v Brně padl jasný ortel také pro Vyškovsko: úřady v Bučovicích a Slavkově u Brna.

„K transformaci těchto pracovišť dochází už delší dobu a nadále bude. Zahájil ji Bohuslav Sobotka, když byl ministrem financí. Neplánujeme ale zrušení bez náhrady. Zůstane pobočka s omezenou působností. Bude mít všechny kompetence kromě exekuční a kontrolní činnosti. Komfortu poplatníků se to nedotkne,“ objasnil zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí Jakub Haas.

Stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka je ale teď všemi deseti proti těmto změnám. „Pokládám to za naprosto nevhodné. Není možné, aby například v okrese Blansko zůstal pouze jediný úřad. Výrazně to ztíží podnikání,“ tvrdí Sobotka.

Nový systém má ovšem mimo jiné zamezit úplatkářství. „Nebude taková náchylnost ke korupci mezi podnikatelem a úředníkem. V menších městech se třeba dotyční znají a při zabavení majetku může snadno dojít ke korupci,“ vysvětlil Haas.

S tím například nesouhlasí pracovníci slavkovské pobočky finančního úřadu, které se změna týká. „Ministerstvo se domnívá, že máme blízko k úplatkářství. My to zase bereme tak, že známe dobře svůj terén a své dlužníky. Proto by nám omezení vymáhací činnosti pomohlo jen v určitých druzích exekuce,“ uvedl ředitel slavkovské pobočky finančního úřadu Ladislav Jedlička.

Podle něj by nebylo dobré, kdyby zanikla celá pobočka. „Úředníci z Vyškova by museli zajíždět třeba až do Bošovic. Narostou časové i finanční náklady,“ uvedl ředitel.

Pokud plán ministerstva dostane zelenou, jediný kompletní finanční úřad pro celé Vyškovsko zůstane jen v okresním městě.

Jeho ředitel Aleš Hájek v pondělí nechtěl zprávu příliš komentovat. „Nic oficiálního se ke mně ještě nedostalo,“ uvedl ředitel vyškovského finančního úřadu. Transformace zmíněných úřadů by měla skončit zároveň s volebním obdobím.