Vedení města se za situaci omluvilo. „Na posyp si platíme firmu. Chápu, že se na změnu situace nedá reagovat z hodiny na hodinu. Pokud však vidím už večer, že země namrzá, a sypače chodníků se rozjedou až v pět hodin ráno, je to podle mě pozdě. Se zástupci firmy probereme podmínky smlouvy a opatření do budoucna,“ reagoval místostarosta Roman Celý.

Zmínil důležitost sledování a vyhodnocování předpovědí počasí. Pokud hlásí ledovku, od firmy očekává reakci. „S posypem musí začít dříve. Zvláště tehdy, když už lidé brzo vyrážejí na vlaky a autobusy. Už od šesti hodin bývají otevřené také ordinace. Za mě to zvládnuté nebylo, proto jsme se s kolegy omluvili,“ sdělil místostarosta.

Ve středu se má uskutečnit setkání zástupců radnice a společnosti. Tématem má být prevence. „Rád bych slyšel opatření, která uděláme, pokud někdy dojde k podobné situaci,“ řekl Celý.

Vystěhování obyvatel Rychtářova, kteří museli opustit své domovy v roce 1941.
Obyvatele obcí na Vyškovsku vystěhovali nacisté. Historička zkoumá jejich osudy

Nedostatečný posyp překvapil v úterý také opozičního zastupitele Libora Bláhu. „Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, že místo chodníků bylo kluziště. Obyvatelé města si na kvalitu práce firmy, která má údržbu chodníků a zeleně na starosti, opakovaně stěžují. Nejde tedy o jednorázové pochybení. Pokud se situace ihned nezlepší, zvážil bych jiného dodavatele těchto služeb, nebo návrat k modelu, kdy si město zajišťuje tyto věci samo, respektive prostřednictvím své organizace,“ sdělil Bláha.

V minulosti úklid zajišťovaly ve městě technické služby. „Žádné služby však vše nezabezpečí na sto procent,“ upozornil místostarosta Celý.

Podle ředitele vyškovské nemocnice Zdeňka Horáka bylo předčasné hodnotit,jak se ranní situace promítla do úrazu. „Ve srovnání s uplynulými dny ale máme na chirurgické ambulanci ošetřeno o přibližně dvanáct až patnáct pacientů více,“ doplnil Horák.

Situace byla různá podle lokalit. Námraza postupně roztála. „Bydlím na Pazderně, dnes jsem odjížděla po sedmé hodině. Silnice byla zledovatělá, ale byl na ní drobný štěrk. Jestli to bylo čerstvě posypané, nebo něco staršího, nevím. Nicméně za mě žádný problém nebyl,“ oznámila například Alena Srbená.