Klesající trend počtu nezaměstnaných, který se na Vyškovsku projevoval od počátku roku, se před letními prázdninami zastavil. V červenci už míra nezaměstnanosti opět vzrostla. Ke zlepšení vývoje může přispět nová náborová kampaň vyškovské společnosti Fritzmeier.

Aktuálně ve firmě začínají nábory nových zaměstnanců a plánují do letních měsíců příštího roku posílit stav až o osmdesát nových lidí. „Jde nám především o zaměstnance v různých strojírenských oborech. V současnosti dochází nejčastěji k přijímání svářečů, brusičů, lakýrníků. Nabíráme také zámečníky na pracoviště pilek, ohýbaček nebo CNC strojů,“ vyjmenoval nejčastěji hledané profese personalista společnosti Aleš Dobrovolný.

Spolu s nárůstem míst vznikají také nové pozice v administrativě. „Uplatnění najdou pracovníci na úrovni nižšího a středního managementu, jako jsou mistři, předáci nebo třeba administrativní pracovníci,“ dodal Dobrovolný.

Za výrazným nárůstem nových pracovních míst ve vyškovské pobočce německého koncernu stojí především oživení na trhu kabin pro zemědělské, manipulační a stavební stroje, které továrna vyrábí.

Druhým faktorem, který se odrazil ve zvyšování výroby, je získání nových zákazníků. „V průběhu krize, která se u nás nejvíc projevila v roce 2009, jsme pracovali na nových projektech. To přispělo k tomu, že jsme získali nové klíčové zákazníky. Kabiny pro ně jsme už začali vyrábět, což přináší nové pracovní příležitosti,“ uvedl Dobrovolný.

Podle něj jde o dlouhodobý rozvoj podniku. Pro zvýšenou výrobu zatím využijí stávajících výrobních prostorů firmy.

Poptávku po pracovnících ve strojírenských oborech zaznamenali také na úřadu práce. „Zvýšený zájem zaměstnavatelů po těchto profesích je patrný už nějakou dobu. V současnosti máme od zaměstnavatelů požadavky například na šestnáct svářečů a jedenáct pracovníků obsluhy CNC,“ potvrdila aktuální situaci ředitelka vyškovské pobočky úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Ne vždy však uchazeči o dané profese splňují všechny požadavky. Často jim chybí praxe nebo třeba znalost čtení technické dokumentace. „Proto uchazečům umožňujeme doplnění požadovaných znalostí. Konkrétně u rekvalifikačního kurzu obsluha CNC strojů je jeho součástí praxe u vyškovských zaměstnavatelů. Jedním z nich je také právě společnost Fritzmeier, která pak přijala čtyři naše uchazeče o zaměstnání na tuto pozici,“ uvedla Šmejkalová.

Horší to mají podle ředitelky zájemci o administrativní pozice. Míst je stále nedostatek. Nejen rozmach vyškovské firmy ale dělá vedení úřadu radost. „Těší nás i rozjezd výroby u společnosti SMC v novém vyškovském závodě, ve kterém naleznou uplatnění vedle zkušených pracovníků i absolventi středních škol nebo třeba výrobní dělníci s praxí,“ podotkla Šmejkalová.

Postupné překonávání důsledků ekonomické krize těší i vyškovskou radnici. „Každé místo je dobré. Jsme rádi, že se ve vyškovské průmyslové zóně usadily seriozní firmy, které vytváří podmínky pro dlouhodobou zaměstnanost. Vrací se tak dvacetileté investice do rozvoje průmyslové zóny,“ připomněl vyškovský místostarosta Roman Celý.