S dvanácti instalovanými panely si zatím bučovičtí žáci posvítí v odborné učebně výtvarné výchovy. „Je to pilotní projekt. Do budoucna ale plánujeme instalaci ještě v dalších učebnách,“ informovala ředitelka školy Miroslava Hanáková.

Účinnost ověřovali výzkumníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v lokálním experimentu na pražských gymnáziích Na Pražačce a U Libeňského zámku. „Prokázal významný vliv pro-kognitivního osvětlení na kognitivní výkon, vytrvalost, celkové studijní výsledky a absence studentů. Lepší výsledky zaznamenali výzkumníci v testech na experimentálním gymnáziu s instalovaným novým osvětlením ve srovnání s kontrolním gymnáziem s běžným osvětlením. Po následné instalaci pro-kognitivního osvětlení byly výsledky testů srovnatelné také na kontrolní škole,“ zdůraznil jednatel firmy Daniel Jesenský.

Na projekt Zelený pás Letní pole využije město dotaci.
Vyškov: zelený pás za miliony sníží prašnost. Oplotí ho kvůli zvěři

V testu udržení pozornosti dosáhli podle něj studenti z prvního gymnázia o přibližně dvacet procent lepších výsledků, v testech krátkodobé paměti pak přibližně o deset až patnáct procent. Potvrdily se tak také podobné výsledky testů ze zahraničních studií.

Projekt je v Bučovicích součástí spolupráce s partnery na Slovensku. „Umožněn byl díky Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce se slovenskou Základní školou Moravany nad Váhom,“ připomněla ředitelka Základní školy Bučovice 711 Hanáková.

Sportovní aktivity

Součástí spolupráce obou škol je také druhý projekt zaměřený na výměnu zkušeností. „Zaměřujeme se mimo jiné také na sportovní aktivity. V červnu 2022 připravujeme mezinárodní atletické závody pro žáky prvních až pátých tříd včetně chlapců a dívek. Máme v pořadí už desátý ročník,“ připomněl ředitel Základní školy Moravany nad Váhom František Glos.

Akce se tam kromě žáků z Česka a Slovenska zúčastní i soutěžící ze Srbska. „Celkově bude soutěžit pět škol v různých disciplínách. Budou hodnocení jednotlivci a putovní pohár dostane družstvo, které získá nejvíce bodů ze všech disciplín,“ dodal Glos.

Obecní úřad.
Ve Vážanech: obec bez školy, zato s chráněnou památkou

Také jeho škola vedle toho zavádí pro-kognitivní LED osvětlení. Předností je přitom i efektivita. „Z pohledu obecně technických vlastností se jedná o nejefektivnější a nejúspornější dnes dostupnou světelnou technologii. Umožňuje výrazné zvýšení osvětlenosti a současně snížení celkového příkonu světelné soustavy oproti zářivkovému osvětlení. Zkušenosti z dosavadních instalací prokázaly úspory elektrické energie na osvětlení v rozmezí až dvaceti šedesáti procent v závislosti na původním stavu a příkonu osvětlení,“ potvrdil Jesenský.

Kromě výše zmíněných zařízení a veřejném i komerčním sektoru, funguje například v řadě pražských středních škol nebo v prostorách Vysoké školy ekonomické. První instalace na Moravě se přitom uskutečnila loni na Základní škole v Brně Medlánkách. Jednání s dalšími aktuálně pokračují.