„Pomocí dvou lodí a elektrického proudu jsme v laguně u Valáška ulovili několik metráků cejnů. Z větších ryb pak ve čtvrtek jednoznačně dominovali tolstolobici. Ten největší měřil zhruba metr dvacet a vážil třicet kilogramů. Podařilo se nám odlovit i tři větší sumce. Jejich délka byla okolo jednoho metru sedmdesáti centimetrů a hmotnost měli do třiceti kilogramů, “ informoval Ivo Krechler z Povodí Moravy, který řídí odlovnou četu.

Podotkl přitom, že záchranný odlov a převoz vodních živočichů na plumlovské přehradě ještě úplně nekončil.

„V pátek ráno se na hladinu laguny U Valáška vydáme znovu,“ poznamenal včera.

Ivo Krechler předpokládá, že větší tolstolobiky s původem z Ruska a sumce odloví i v pátek.

„Snad v laguně plave ještě nějaký stejně velký tolstolobik, jakého jsme chytili ve čtvrtek. Žádný obrovitý sumec už tam ale není. Všimli bychom si ho,“ nechal se slyšet.

Největší sumec měl přes dva metry

Největším sumcem uloveným letos v plumlovské přehradě tak nejspíš zůstane 2,05 metru dlouhý obr o váze 59 kilogramů. „Chytil jsme ho U Valáška ve čtvrtek čtyřiadvacátého června. Zabral mi na cejna, bojoval jsem s ním tři čtvrtě hodiny,“ popsal sportovní rybář Libor Hubáček z Mostkovic.

Obří sumec vylovený z laguny plumlovské přehrady

Olomoucký biolog Petr Loyka, který na vypouštění nádrže dohlíží, míní, že rybář nahodil návnadu přesně do místa, kde obr na dně ležel. „Sumec pak cejna okamžitě spolkl,“ přiblížil biolog s tím, že tato velká ryba se v tmavé vodě skvěle orientuje pomocí sluchu.

Sumec má nejen perfektně vyvinutý sluch, ale je i značně agresivní. Ostatně na vlastní kůži se o tom přesvědčují zaměstnanci Povodí. Nejednoho z nich už ulovený sumec kousl do ruky silnými čelistmi vyzbrojenými destičkami se spoustou drobných zubů. Tato ryba může v českých vodách dosáhnou váhy i přes jeden metrák. Dožívá se přitom třiceti let a více. Ještě větší sumci než u nás se ale loví v teplých italských a španělských řekách.

Tolstolobici se už vysazovat nebudou

Biolog Petr Loyka se s tajemníkem Moravského rybářského svazu Václavem Habánem shoduje na tom, že sumci budou přehradu po jejím vybagrování a opětovném napuštění brázdit dál. Rybáři je tu znovu vysadí. Co ale z Plumlova zmizí, budou prý jiní obři – tolstolobici pocházející z povodí Amuru, tedy z Ruska a Číny.

„Tyto ryby se na udice chytají jen výjimečně. Navíc se nepotvrdily dřívější informace o tom, že býložraví tolstolobici likvidují vodní květ tedy sinice. Ty jim totiž bez úhony prochází zažívacím traktem,“ vysvětlil Václav Habán.

Tolstolobici se v České republice přirozeně nerozmnožují. Kdo je chce chovat, musí ryby koupit v umělých odchovech. Tolstolobik se dožívá i dvaceti let. Může vážit až 40 kilogramu a měřit okolo 130 centimetrů.

Všechny ryby odlovené ve čtvrtek v plumlovské přehradě odvážela nákladní avie do řeky Moravy. „Tolstolobici budou v řece plavat, dokud nezemřou stářím,“ vrtěli rybáři hlavami u kádě. Mrzelo je, že tito obři berou na nástrahy jen výjimečně. Občas se je podaří chytit na háček s napíchnutým burisonem.

Odlov ryb na plumlovské přehradě - sumec v kádi
Odlov ryb na plumlovské přehradě - Zubatý candát
Odlov ryb na plumlovské přehradě - Tolstolobik