Jen starší z rodáků si dnes zřejmě vybaví jejich autora, drnovického fotografa Zdeňka Tichého, který v pondělí 31. března oslavil své osmdesáté narozeniny.

Přestože je dnešní doba charakteristická záplavou digitálních fotografií, dílo zmíněného tvůrce je stále nepřehlédnutelné a zůstává výzvou místním mladým autorům. Tichého záběry si nás nutně získají už jen svou fotografickou kvalitou.

Mistrně zvládnuté řemeslo je vizitkou staré školy. A co teprve jejich obsah! U pamětníků evokuje vzpomínky z mládí, mladší generace se nad Tichého fotografiemi stále znovu a znovu podivují, jakže to obec kdysi vypadala.

Bez přehánění lze říci, že objektiv Zdeněka Tichého byl ve druhé polovině dvacátého století u všeho podstatného, co se v Drnovicích za ta dlouhá léta odehrálo.

Zaplať mu Pán Bůh za to. Ty hodiny, dny, týdny a snad i měsíce strávené fotografováním milované obce by se na vahách dnešního trhem poblázněného světa vyvažovaly těžko.

Úctyhodně rozsáhlá kolekce mistrových snímků je nedocenitelným příspěvkem k vizuální paměti obce. Stará drnovická místa a zákoutí buď zmizela, nebo oblékla nový kabát. Hodnota jejich fotografií s ubíhajícím časem roste.

Ale vesnice, to jsou především lidé a jejich rituály. Na Tichého fotografiích před námi znovu ožívají drnovičtí sousedé, sportovci, spartakiádní cvičenci, brigádníci akcí „Z“, prvomájové, lampionové a samozřejmě také masopustní průvody.

Připomínají nám ty, jejichž kroky už dávno skončily „Na Přibylkách“. V Drnovicích snad není chalupy, kde by nebyly opatrovány Tichého snímky, pořízené z veselých i smutných rodinných událostí. Fotografie Zdeňka Tichého mistrným způsobem zachycují a zároveň i vytvářejí genia loci Drnovic.

Pavel Klvač