„Postupně řešíme možnosti zlepšení energetiky ve Slavkové a nyní primárně v městských budovách. Mezi další taková opatření patří zateplování půdy nebo výměny světel na školách,“ sdělila mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Výhodou střechy kotelny je vhodné umístění s dostatečným přístupem ke slunci pro fungování elektrárny. Zákon o komunitní energetice navíc umožňuje, aby takto vyrobená energie putovala do městských budov nebo do dalších odběrových míst. To jsou v tomto případě právě zámek, školy a koupaliště.

Zvažované místo má navíc už z minulosti povolení pro napájení do sítě. „Právě to je nyní asi pro mnoho institucí nebo lidí, kteří si chtěli spustit fotovoltaickou elektrárnu, velký problém. Povolení u nás souvisí s původně plánovanou kogenerační jednotkou,“ vysvětlila mluvčí.

Město zažádá o dotaci

Vše je teprve ve fázi objednání projektu. Jeho autoři určí další podrobnosti jako například počet panelů, konstrukci a podobně. Až po dokončení projektu město zažádá o dotaci.

„Ještě tedy nemůžeme říct, kdy přesně elektrárnu naistalujeme, ale půjdeme krok po kroku,“ dodala Slámová.

Nová křižovatka i záložní ranvej pro stíhačky. Silničáři u Vyškova opravují D46.
Pustiměř dostane ochranu před hlukem z D46. Vznikne nová protihluková stěna

Komunitní energetika má podporu ze strany státu. „Zavedení jednoduchého sdílení vlastní vyrobené energie bez zbytečné administrace je zásadní z řady nezbytných nástrojů k rychlému rozvoji čistých domácích obnovitelných zdrojů,“ prohlásil Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Záměr využití fotovoltaické elektrárny přitom už v regionu ohlásily například i Kozlany. Instalaci tam plánují na střechy dvou obecních budov. S realizací v obci na Vyškovsku počítají v následujícím roce, více čtěte ZDE.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na letišti ve Vyškově se konala tradiční burza. Podívejte se

Zdroj: Foto: Stanislav Mrázek, Koláž: Deník/Jakub Dostál