Další díly seriálu
Zvířátka v Zoo naleznete ZDE

Velká zvířata vždycky v zoologických zahradách poutají pozornost všech návštěvníků. Opravdovým obrem mezi obyvateli vyškovského zooparku je mohutný tur gajal nebo také gayal.

Býci tohoto obyvatele asijských tropů dorůstají v kohoutku výšky až sto šedesáti centimetrů a váží až sedm set kilogramů. Je to dost. Ale tak jako je náš skot trpaslíkem v porovnání se svým vyhubeným předkem – praturem, je i gayal přes veškerou impozantnost jen stínem vzoru, z nějž vznikl.

Největší tur

Tím není nikdo jiný, než největší tur na světě – gaur. Tento obyvatel indických džunglí dorůstá v kohoutku od výšky dvou metrů a váží hodně přes tunu. Nebojí se ničeho, ani tygra. Nechce se mu ustupovat ani před slonem či nosorožcem.

Dřív byl gajal považovaný za polozdomácnělou formu gaura. Gaurové, kteří žijí v lesích Přední a Zadní Indie a na Sundských ostrovech, však nikdy nebyli domestikováni. Podle nových vědeckých poznatků se tak soudí, že gajal je spíš křížencem býků gaura a krav jiného místního tura bantenga.

Ať už je to jakkoliv, gaurův potomek gajal není tak mohutný ani tak agresivní. Není taky vyloženě domácím zvířetem, jako třeba zdomácnělý potomek divokého indického buvola. Jeho stáda se potulují v polokrotkém stavu v blízkosti lidských sídlišť a do vesnic přicházejí jen na noc.

Lidé gajala také moc hospodářsky nevyužívají. Gajal se chová hlavně pro maso polodivokým způsobem v Bengálském zálivu. Přes den se gajalové pasou v lesích a pouze navečer se stahují k lidským sídlům, kde dostávají pouze sůl. Někde slouží jako obětní zvíře nebo platidlo.

Gajal se dožívá až dvaceti let. Samice mívá po devítiměsíční březosti jedno mládě.

Kromě velikosti se gajal od gaura liší také tím, že nemá tak výrazný hrb. Jeho lebka je kratší se širším čelem, stejně tak rohy jsou krátké a rovné. Zbarvení bývá hnědočerné až černé, objevují se však i jedinci zbarveni bíle či strakáči.

Gajalové patří mezi turovité sudokopytníky. Jejich příbuznými jsou tak kromě zmíněného gaura a bantenga také naše krávy, skot zebu a většina antilop, vzdálenějšími třeba bizoni, zubři a indičtí i afričtí buvoli. Vyškovský zoopark chová i další tury, například skotský náhorní skot, domácího buvola, jaka, watussi, nebo uherský stepní skot, ze sudokopytníků řadu druhů koz a ovcí.