Redakce Vyškovského Deníku zjistila, že stalinistický pohlavár odpovědný podle historiků za teror padesátých let je zřejmě stále na seznamu vážených osobností Města Rousínova. Dokládá to zápis Eduarda Kaliny v městské kronice, který má Vyškovský Deník k dispozici.

„Šestnáctého dubna devatenáct set čtyřicet šest konal místní národní výbor veřejnou schůzi o sjednocení tělovýchovy. Ke konci bylo uděleno čestné občanství prvnímu náměstkovi předsedy vlády Klementu Gottwaldovi, který jako dělník pracoval v bývalé továrně Tusculum,“ napsal tehdy Kalina.

Stejné řádky se objevují také v knize Rousínov, dějiny a socialistická přítomnost, která vyšla k sedmistému padesátému výročí založení města. Gottwaldovo občanství potvrzuje také současný kronikář Rousínova Karel Lochman.

„Zjistil jsem v městské kronice, že Klement Gottwald je naším čestným občanem. Nebyl to ale zápis o udělení čestného občanství. Ten musí město ještě dohledat v archivu. Už jsem informaci předal radnici,“ potvrdil Lochman.

Ta má podle všeho nějaké kroky v plánu. Naznačil to radní a zastupitel za ODS Luděk Winter. „Kronikář skutečnost zjistil v srpnu. Otázky čestného občanství musí řešit zastupitelstvo a tehdy se žádné zasedání nekonalo. Schůzi budeme mít v příštím týdnu, kde se tato otázka otevře,“ řekl Winter.

Zastupitel za komunistickou stranu Karel Koudelka si zase myslí, že by se otázkou zastupitelstvo ani zabývat nemuselo. „Kdo byl nebo nebyl čestným občanem Rousínova, je z mého pohledu nepodstatné. Zastupitelé řeší jiné problémy. Lidi přece zajímají daleko důležitější věci,“ řekl Koudelka.