DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Fasády rodinných domů, škol, památek a dalších staveb. Někdy však také auta a autobusy. A v neposlední řadě a hlavně velmi často vlaky. To všechno jako magnet přitahuje neposedné ruce sprejerů, kteří s příchodem jarního počasí zase vyrážejí do ulic.

Policie nyní vyšetřuje například dva případy, které se staly během posledního měsíce v Křenovicích. „O problému nás informovaly České dráhy. Sprejeři poškodili vlakové soupravy několika nápisy. Kromě šetření se ovšem i snažíme zabránit tomu, aby se situace opakovala. Jezdíme tam častěji na kontroly,“ uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Přitom podle něj je právě v případě počmáraných vlaků velmi těžké odhalit, ve které obci k trestnému činu došlo. Ale co se týká Křenovic, o nic složitého nešlo. „Vlaky zde stojí přes noc. Večer jsou čisté a ráno na nich jsou nápisy. Je tedy jasné, že se to muselo stát v Křenovicích,“ vysvětlil křenovický starosta Drahomír Kolařík.

Ještě poznamenal, že o řádění sprejerů na tamním horním vlakovém nádraží se dověděl až na zasedání zastupitelstva, kde na problém upozornil jeden ze slavkovských policistů. „Ten zároveň všechny přítomné vyzval, aby nebyli nevšímaví a spolupracovali v této věci s policií. To obecně neplatí jen v Křenovicích, ale všude. Pokud lidé uvidí něco podezřelého, neměli by váhat nás informovat,“ vyzval Malášek.

Počmárané vlaky v Křenovicích nejsou jediným projevem vandalismu tohoto typu na Vyškovsku. Na většinou nesmyslné klikyháky narazí například strážníci z okresního města. „Za poslední dva až tři týdny jsme objevili nové nápisy na sídlišti Palánek, v Příční ulici a na Masarykově náměstí,“ potvrdil velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

A jak upozornil, vypátrat viníka nebo ho přistihnout přímo při činu, je takřka nadlidský výkon. V tom se shoduje jak městská, tak státní policie. Vyškovským strážníkům ovšem pomáhají kamery. „Ty však na Palánku ani v Příční ulici nejsou. Na Masarykově náměstí samozřejmě jsou. Ale právě na to místo, kde k činu došlo, bohužel nedohlédnou,“ objasnil šéf vyškovských strážníků.

Zcela bez pomoci kamerového systému si musí poradit například slavkovští strážníci, kteří objevili několik děl sprejerů na autobusovém nádraží ve Slavkově u Brna. „Výtržníci počmárali jak předek, tak i zadní část budovy. O typické graffiti však nejde. Jsou to vyloženě mazaniny,“ uvedl velitel slavkovských strážníků Pavel Ehrenberger.

Sprejery, kteří například čmárají po autobusových zastávkách, odsuzuje třeba i vyškovský sprejer Patrik Valouch.

„Je to něco jiného, než vytvořit pěkné graffiti. Čmáranice dělají spíš malí kluci. Dnes se to dost kriminalizuje. Má to určitě své důvody. Ale zase na druhou stranu to nejde srovnávat s tím, když někdo někoho okrade s nožem na ulici,“ svěřil se před časem Valouch.

Přestože Valouch sám považuje graffiti za umění, majitelé poškozených objektů pro ně naopak moc pochopení nemají. Proto se snaží hledat způsoby, jak s malůvkami zatočit. „Používají to už například České dráhy u některých vlakových souprav a také mnozí majitelé domů. Jde o speciální nátěry na fasády. Když je sprejeři pokreslí, vlastníci objektů je jednoduše umyjí. Jinak škody, které tito výtržníci působí, se pohybují v řádech maximálně desítek tisíc korun,“ informoval Malášek.

Takzvaný antigraffiti nátěr plánuje použít na některé svoje budovy město Vyškov. „Necháme potřít fasádu právě rekonstruovaného podchodu u knihovny. Chceme ochránit i městské bytové domy, které opravujeme, například bytovku s popisným číslem šestnáct v Albrechtově ulici nebo s číslem dva v Puškinově ulici,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.