V souvislosti s očekávanou zvýšenou dopravní zátěží připravuje Ředitelství silnic a dálnic opatření, která mají tahům, po nichž bude do Brna proudit největší počet řidičů, alespoň zčásti ulevit. „Zastavíme údržbové práce, které byly v plánu, a v pohotovosti budeme mít odtahové služby, aby v případě kolizí jejich následky co nejrychleji odstranily. Velké akce, například typu těch, které máme rozdělané mezi Vyškovem a Brnem, ale samozřejmě zastavit nemůžeme," oznámil mluvčí Ředitelství Jan Rýdl s tím, že se šoféři budou muset připravit na to, že v daném dálničním úseku narazí na dělníky. Práce údržby pravděpodobně začnou omezovat už od pátku.

Opatření na hlavních tazích nejen Vyškovska chystají i policisté. Podle mluvčího Pavla Švába posílí hlídky. „Vzhledem k uzavírkám očekáváme velmi silný provoz, a to nejen ve špičkách. Policisté proto budou dohlížet na dopravu například u uzavírek, třeba právě na D1. Jejich úkolem bude také řešit co nejrychleji drobné nehody, aby dlouho nepřekážely v provozu," přiblížil Šváb. Policisté z Vyškovska pak podle mluvčího Petra Nečesánka žádná speciální opatření nechystají.

Kdo plánuje vyhnout se kolonám na D1 v regionu tak, že zvolí cestu po takzvané staré silnici z Vyškova do Brna, musí počítat s tím, že si mírně zajede. Stále platí uzavírka v Komořanech. „Vzhledem k tomu, že je cesta vybagrovaná, není možné ani kvůli Velké ceně dopravu po silnici druhé třídy výjimečně pouštět," vzkázal šéf vyškovských cestářů Zdeněk Gardelka.

Podle řidiče Petra Zavadila z Vyškova tak zřejmě bude nejpohodlnější sednout do vlaku. „Zřejmě to bude rychlejší než po dálnici. Nedávno jsem jel do Brna skoro dvě hodiny, v takovém parnu nejde o nic příjemného," poznamenal Zavadil.

České dráhy sice podle mluvčí Kateřiny Šubové neplánují kvůli Velké ceně navýšit počet spojů, nicméně na trase z Vyškova do Brna v současné době není žádná výluka, která by vlakovou dopravu omezovala. Jinak je tomu v případě Slavkovska a Bučovicka, kde cestující místo vlaků přepravují kvůli rekonstrukci náhradní autobusy, z nichž zhruba třicítka jezdí právě po D1.