A ruina to skutečně je. To je vidět už zvenčí, uvnitř je však situace ještě horší. „První měsíc dělníci vůbec nemohli pracovat, celou tu dobu jen vyváželi odpad a sutiny, které zaplnily vnitřek," vysvětluje mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková, když spolu s několika zastupiteli procházíme stavbou.

S červenými helmami na hlavách kvůli bezpečnosti vypadáme všichni trochu nezvykle. Při pohledu na probourané stropy, popraskané klenby a obnažené trámy nad hlavami je však celkem zřejmé, že helma je na místě.

Budovou provádí Jaroslav Švirák z investičního odboru vyškovského městského úřadu. Ve zcela vybouraném přízemí, kde zem pokrývá jen jemný bílý prach a prkna, se zastavujeme. „Tady všude budou komerční prostory," ukazuje Švirák kolem.

Na otázku, která zajímá většinu lidí, odpovídá vzápětí. „Máme jednoho snad vážného zájemce, který tu chce provozovat cukrárnu," říká Švirák. Než se místnosti změní v útulnou provozovnu, bude tu potřeba ještě opravdu hodně práce. Při pohledu vzhůru na historické klenby člověka ovšem napadá, že pro cukrárnu je to vlastně docela hezké místo.

Klenby protínají vodorovné i svislé rýhy, ve kterých je vidět beton. „Uvnitř jsou ocelové pruty, které pomáhají klenby zpevňovat. Stejné je to i na dalších místech," vysvětluje Švirák.

Právě klenby, schodiště a některé další části domu jsou důvodem, proč do rekonstrukce zasahují i památkáři. „Vycházejí nám částečně vstříc, takže když jim vysvětlíme, že někde budou kanceláře, snaží se nám moc neklást překážky. Ale zároveň chtějí samozřejmě zachovat co nejvíc architektonických prvků," vysvětluje městský architekt Jiří Plášil.

Například schody tak celé v budově nezůstanou. „Jedno rameno tu bude stát dál, část schodiště půjde do depozitáře," říká Plášil, když stoupáme po schodech do vyšších pater.

Na silných trámech nad námi jsou patrné zuhelnatělé části, zčernalé jsou i některé díry ve zdech. „Tady je jasně vidět, že tu hořelo. Naštěstí když mají trámy určitý průměr, oheň se až dovnitř nedostane, a to se stalo i v tomto případě," ukazuje Švirák nahoru.

Nejvyšším patrem celé budovy je půda. Na ní je vidět, že dřevěné trámy jsou úplně nové, na rozdíl od zbytku budovy působí zachovale. „Vestavba do půdního prostoru je nová, půdu totiž dosud nikdo nevyužíval. Střecha zůstane zachovaná, jen ji dělníci napojí na novou přístavbu," připomíná mluvčí Ryšánková.

Právě nová přístavba propojí dům se zbývajícími částmi městského úřadu. Když vycházíme ven s botami od bílého prachu, dělníci uvnitř se zase pouštějí do práce. Od teď za rok má být stavba připravená k nastěhování desítek úředníků, kteří zatím sídlí v jiných budovách.