Při rekonstrukci bude na nějakou dobu nutné omezit provoz kolem budovy. „Přilehlý chodník bude uzavřený, stejně jako parkoviště, které teď slouží především potřebám městské policie a městského úřadu. Náhradní místa najdou v Dobrovského ulici a před rotundou," uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Po rekonstrukci zůstane tvar domu i střechy stejný jako předtím, jiné věci se však změní. „Třípodlažní budovu doplní v prostoru nádvoří radnice nová přístavba. Ta propojí stávající budovy městského úřadu," vysvětlila Ryšánková.

To však nebude jediná změna. „Dělníci zaslepí vjezd z náměstí Československé armády i vedlejší vstup do prostoru původního schodiště a vstupu na nároží. Celá administrativní část objektu bude přístupná jen z radničního nádvoří," popsala změny Ryšánková.

Zachovaný zůstane vstup z Husovy ulice, ve stejné fasádě přibudou ještě jedny dveře. „V této části počítáme s případným komerčním využitím. Mohlo by jít například o nekuřáckou kavárnu, cukrárnu, mléčný bar a podobně," podotkla mluvčí.

Právě kvůli komerčním prostorám město vyhlašuje anketu, na kterou může reagovat každý Vyškovan. „Zajímá nás, jestli by lidé něco takového ocenili, případně co by ve spodní části Greplova domu uvítali. Odpovídat můžou do 15. července na podatelně městského úřadu nebo na webových stránkách města," doplnila Ryšánková.

Opoziční zastupitel Dalibor Valín si myslí, že komerční prostory v přízemí jsou spíš znouzectnost. „Původně měl být dole odbor dopravy, což by bylo ideální. Jenže kvůli památkové chráněným částem domu z toho sešlo a odbor se přesouvá do prvního patra," vysvětlil Valín.

Vzniklý prostor se teď podle něj město snaží nějak zaplnit. „Nemám nic proti tomu, aby tam vznikla třeba restaurace nebo kavárna, ale těch už je tu hodně a nedělám si iluze, že z nájmu získá město nějaké velké částky. Samozřejmě je šance, že se uchytí a bude prosperovat, ale to teprve uvidíme," podotkl Valín.

Podstatnější podle něj je, že Greplův dům je už druhá památka, kterou město opravuje, na tu nejdůležitější však zatím peníze nenašlo. „První zachráněná památka je dnešní knihovna, druhá Greplův dům. Zajímá mě tedy, jestli město zachrání i zámek, který to opravdu potřebuje. A tam nějakých sto milionů korun rozhodně stačit nebude," dodal Valín.

Lidé rekonstrukci každopádně vítají. „Je to opravdu ostuda, v jakém je ten dům stavu. Když si navíc uvědomím, že hned vedle je pěkné náměstí, působí to ještě hůř. Opravu potřebuje," řekla například Jitka Hovorková.

Rekonstrukce za celkem sto devět milionů korun kompletně změní vnitřek budovy. „Podzemní prostory budou vzhledem k jejich stáří a historické hodnotě jen v nutné míře vyspravené. Nebudou veřejně přístupné, otevření předpokládáme jen při výjimečných příležitostech," podotkla mluvčí Ryšánková.

První nadzemní podlaží bude rozdělené na dva samostatné celky. „Jedna část se připojí k administrativnímu provozu radnice, druhá získá komerční využití. Směrem do dvora přibude nová přístavba s přístupovou vyrovnávací rampou. V přízemí bude hala, zasedací místnost, kanceláře, místnosti se zakladači a další," vyjmenovala Ryšánková

Už zmíněné komerční prostory budou mít vchod z Husovy ulice. „Druhé patro bude sloužit pro administrativní účely. Kromě kanceláří, učebny, spisovny a dalších prostor tu vznikne i bezbariérové hygienické zařízení," řekla mluvčí.

I třetí patro a podkroví bude určené pro kanceláře. „Vestavba do půdního prostoru je úplně nová, dosud půdu nikdo nevyužíval. Střecha zůstane zachovaná, jen ji dělníci napojí na novou plochou střechu přístavby," dodala Ryšánková.

Termín rekonstrukce se posunul kvůli šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad se tři měsíce zabýval námitkami jednoho z uchazečů výběrového řízení. Nakonec usoudil, že ani administrátor soutěže, ani město nepochybili.

ČTĚTE TAKÉ: Rekonstruci Greplova domu zastupitelé schválili