Kolik masa, tolik cibule. Alespoň to bývá jedna z cenných rad odborníků ovládajících umění vařit guláš. Jaké koření, v jakém množství a tajnou ingredienci už ovšem neprozradí. Svá tajemství si bedlivě střeží i jedenáctka týmů ve slavkovské restauraci U Dvou kapříků, kteří bojují o titul mistra ve vaření tohoto masového pokrmu. Šestý ročník Gulach Open 2013 je v plném proudu.

„Původně mělo soutěžit šestnáct týmů, nakonec jich několik odřeklo, asi kvůli deštivému počasí. I tak ale máme letos rekordní účast. Celkem soutěží jedenáct skupin," říká organizátor soutěže Petr Zvonek.

Záležitost mužů

Klání má několikaletou tradici. „Když jsme ho před šesti lety zakládali, doufali jsme, že se stane tradicí. Ve Slavkově už totiž byla soutěž v dělání utopenců i tlačenky a guláš ještě scházel, dohodli jsme se proto s kamarády, že založíme Gulach Open," objasňuje Zvonek.

Většina soutěžících jsou muži. To nahrává Zvonkovu tvrzení, že vaření tohoto oblíbeného českého pokrmu je zpravidla právě záležitostí mužů, pro které většinou bývá koníčkem.

Že příprava guláše není ničím jednoduchým a je na ni potřeba spousta času, potvrzuje soutěžící, který se představil jako Radek. „Záleží především na druhu masa. Ačkoliv stojí v pravidlech, že se musí vařit hovězí, rozhodně nebudou všechny guláše stejné. Někdo například používá hovězí přední, já zase kližku. Ta se musí dlouho vařit, aspoň čtyři hodiny," vysvětluje soutěžící Radek.

Cibule se krájí od rána

Důležitá je ale kromě masa také cibule. „Pořádný cibulový základ je nutností. Na pět kilo hovězího jsme jí do hrnce nasypali celá tři kila. Nakrájet jí tolik, to je docela dřina. Ačkoli soutěž začínala v devět ráno, vstávali jsme už v šest a krájeli ji předem doma," doplňuje Radek.

Naopak jediná žena mezi bojovníky o titul mistra ve vaření guláše Slavkovanka Alena Bayerová cibuli neváží. „Používáme jí vždycky stejný objem jako masa," uvádí. Její tým má navíc i další specialitu v podobě složení, kterou však odmítá prozradit.

Kromě soutěžících ale kolem kotlů postávají diváci, kteří netrpělivě čekají, až nastane čas ochutnávek. „Přišla jsem podpořit svého budoucího zetě. Určitě ale nasbírám i různé postřehy, které potom sama využiji při vaření. Loni jsem tady byla poprvé a akce se mi líbila. Letos jsem proto nemusela příliš váhat," svěřuje se Jana Šimonová, která dorazila z nedalekých Křižanovic.

Že je guláš oblíbeným jídlem sportovců, zase potvrzuje levé křídlo extraligového házenkářského klubu KP Brno Jan Musil. „Přišel jsem podpořit kamaráda z Letonic, jsem tady letos poprvé. Nejvíc se těším právě na letonický guláš, vzorků ale určitě vyzkouším víc. Je to samé maso, takže z hlediska životosprávy by to neměl být problém," usmívá se Musil.

I odborná porota

Kromě přihlížejících bude kvality gulášů hodnotit i odborná porota. „Podařilo se nám sehnat šéfkuchaře několika slavkovských podniků. Hodnotit jídla proto bude třeba šéfkuchař zámecké restaurace Golf Austerlitz a dokonce tady máme šéfkuchaře z podniku, který je držitelem michelinské hvězdy. Vítězství proto budou dvě. Od odborné poroty a veřejnosti. Hlavními oblastmi hodnocení jsou pochopitelně chuť guláše, ale také jeho barva a viskozita," přibližuje organizátor Petr Zvonek.