Vedou hovězí guláše. Jediné dvě výjimky tvoří srnčí a kančí. Leckdo by si tipnul, že pětičlenný tým Divočáci, složený z přátel z Podomí, Lipovce a Jedovnic vaří pochoutku právě z druhého jmenovaného. Opak je však pravdou. „Chystáme srnčí. Původně jsme skutečně chtěli kančí, ale nepodařilo se nám sehnat dostatek masa. Náš guláš je výjimečný i tím, že používáme suroviny z naší zahrady, například majoránku, česnek, cibuli," vyzdvihuje František Ambros.

Už za několik málo minut se zadumaná porota odebere do ústraní, kde zhodnotí výsledné produkty několikahodinového snažení. „Nevíme, který guláš je od kterého týmu, donesou nám ho organizátoři v neoznačených miskách. Takže není možné se nechat ovlivnit osobními preferencemi," říká bývalý kuchař a předseda komise Pavel Shromáždil.

Má rád všechny guláše. Od hovězích přes zvěřinové po telecí. „Dá se dělat z jakéhokoliv masa. Dobré jsou i skopové, rybí a perkelty," popisuje Shromáždil.

Na rozdíl od komise je Ambros zatím přesvědčený, že cizí koštovat nebude. „Pak by se mohlo stát, že by mi náš nechutnal. Takto můžu chválit jen náš," vtipkuje soutěžící.

Svého favorita zatím nemá návštěvník Martin Přehnal z Brna. A to přesto, že už si prošel všechna stanoviště. „Všechny vypadají lákavě. Ale až po ochutnání se rozhodnu, komu přidělím hlasy," říká. K dispozici má tři žetony. Mezi soutěžícími tak zvolí spolu s ostatními návštěvníky první až třetí místo. Guláš má ale rád klasický hovězí. „Žena mi ho doma vaří, je dobrý. Přesto myslím, že toto jídlo musí vařit chlapi. Říká se, že chuťově je od nich lepší," usmívá se Přehnal.

ZAHÁJILI TRADICI

Favorita nemá ani organizátor akce Jan Šíbl. „Myslím, že každý bude perfektní. Každý máme jinou chuť. Proto také každý tým dostane cenu, kterou přidělí odborná porota. Chceme, aby se jim alespoň částečně pokryly náklady," poznamenává s tím, že soutěžící dostali i příspěvek na maso. U návštěvníků nakonec zvítězil guláš týmu G.R.E.P. Arnošta Přikryla. „U poroty pak uspěla skupina Jakuba Bohuslava Miami," zmínil Šíbl.

Myšlenka na uspořádání soutěže ve vaření gulášů vznikla u piva. „Loni jsem pak byl vařit s týmem ve Slavkově u Brna, kde jsme získávali zkušenosti. Poté jsme se byli podívat i na republikové mistrovství v Olomouci a dalších soutěžích. Poznatky jsme pak přenesli k nám," uvádí Šíbl.

O tom, že se to podařilo, svědčí spokojená odezva od soutěžících i návštěvníků. V sobotu tak v Krásensku vznikla nová tradice.