Na dva tábory se rozdělili rodiče studentů vyškovského gymnázia. Jedni bojují za odvolání ředitele Jiřího Zlatníka, druzí mu ještě chtějí dát šanci.

Ti, kteří jsou s jeho vedením nespokojení, sepsali minulý týden petici. Na ní už je přibližně osmdesát podpisů. „Zatím to není moc vysoké číslo. Dokument necháme ještě celý příští týden v obchodním domě Kojál ve Vyškově v tamním zverimexu. K některým rodičům se totiž informace o petici donesla později,“ uvedla jedna ze spoluautorek petice Věra Zouharová.

Klidné vody vyškovského gymnázia rozvířila skutečnost, že Zlatník údajně hodlá zrušit výuku jazyků, půlené hodiny a vyhodit všeobecně oblíbeného učitele.

Taky kvůli tomu ředitel svolal schůzku s rodiči, na níž jim vysvětlil spoustu nejasností. „Půlené hodiny, stejně jako jazyky nebudeme rušit. Učitel, kterého jsem chtěl propustit, tady rovněž zůstává,“ ujistil Zlatník.

Co uvedl na schůzce s rodiči, potvrdil i Školské radě vyškovského gymnázia. Ta totiž svolala mimořádné jednání kvůli situaci ve škole. „Nebude snížená kvalita ani nabídka výuky cizích jazyků na víceletém gymnáziu, naopak dojde k rozšíření o ruský jazyk,“ stojí v prohlášení, které rada poslala redakci Vyškovského Deníku.

V něm se dál praví, že výuka v takzvaných půlených hodinách bude zachovaná v závislosti na penězích, a to minimálně pro příští školní rok.
Po Zlatníkových ujištěních se někteří rodiče rozhodli, že petici nepodepíší. Mezi nimi byla například Dagmar Nepeřená. „Jako rodiči mi vadily jeho postupy. Když ovšem uvedl, že jazyky ani půlené hodiny nezruší, neměla jsem důvod podepsat,“ zdůvodnila Nepeřená.

Ta je zatím pro, aby Zlatník ve své funkci zůstal dál. „Co rodičům vadilo, změnil. Ale je pravda, že nemůžu tvrdit, že mu budu fandit pořád. Jenomže je brzy na hodnocení. Na místě ředitele je krátce,“ zastala se ředitele Nepeřená.

Zajedno je s ní například učitel vyškovského gymnázia Radek Mikulka. Ten navíc chápe, co Zlatníka vedlo k zamýšleným úsporným opatřením. „Nejsem si jistý, že vina je na řediteli. Bohužel, může za to spíš dlouhodobě podfinancované školství v této zemi,“ myslí si Mikulka.

Slova obhajoby však některé rodiče nepřesvědčila. Dokladem toho jsou podpisy na petici, kterou se chystají dopravit na krajský úřad. Jestli však se žádostí o odvolání ředitele uspějí, je zatím ve hvězdách. „Dokument by musel být založený na tom, že ředitel opravdu jednal protiprávně. Pokud tam nic takového nenajdeme, není důvod ho odvolávat,“ uvedla pracovnice odboru školství krajského úřadu Hana Poláková.