Nadšenci přestrojení za středověké rytíře obsazují zámecký park. Druhý ročník Habrovanské zteče ovládne vesnici na jedno celé odpoledne. „Návštěvníci se můžou těšit třeba na vystoupení mága Caveho, dámu v sedle, což bude opravdu velkolepé, a hlavní m bodem programu bude bitva, které se zúčastní zhruba stovka mužů," představuje program pořadatel akce Jaroslav Psota, který je zároveň členem šermířské skupiny Carpe Diem. Ta se v boji také představí.

A společně s ní i šermíři z dalších koutů Vyškovska, pak také Jihlavy, Brna, Ostravy nebo Třebíče. „Scénář bitvy je napsaný do dvou třetin. Vojsko nepříliš majetného pana Draka se rozhodně zaútočit na Jaroslava ze Sedla, který má dvě pevnosti. Zápasit budou nejen pomocí luků a šípů, ale také beranidla, katapultu a dobývací věže. Kdo vyhraje, není jasné," popisuje Psota, kterého diváci také uvidí mezi bojovníky.

Bít se budou opravdově,. „Rány nebudou nijak tlumené, kdo dostane palicí, bude ho to skutečně bolet. Jsme chlapi," směje se pořadatel.

O jeho slovech, že zlatým hřebem programu bude bitva, však záhy mírně pochybuji. To když se na scéně objevuje hadí čaroděj Cave. Napřed mi není moc jasné, proč má přívlastek hadí. O nějakých ladných pohybech a kroucení z jeho strany totiž nemůže být řeč. Najednou však z velké truhly vytahuje krajty. Omotává si je kolem krku a nakonec vstupuje mezi početné publikum a své mazlíčky mu nechává napospas. „Nejsou jedovatí, babi?" ptá se malý chlapec a babička mu vysvětluje, že určitě ne. „To by je tady přece nenechávali," ujišťuje vnuka.

Nejen děti, ale i dospělí se k hadům slétli jako supi a všichni si je chtějí pohladit. Kličkuji mezi nimi a bojím se, aby na některého ze čtyř hadů nestoupla. „Ublížit opravdu nemůžou, jsou krotcí. A taky zvyklí na takovou pozornost. Ty velké jsou krajty tmavé, dvě z nich jsou albíni. Další je krajta královská a poslední, nejmenší, diamantová. Tu ještě mezi lidi nepouštíme, ale příští rok už si ji také pohladí," vysvětluje přítelkyně mága Caveho, která před chvilkou vynadala jedné z mladších návštěvnic. „Vzala totiž malou krajtu a odnášela ji pryč. Musela jsem jí vysvětlit, že to není možné," dodala.

Mezičas mezi mágovým vystoupením a čekáním na bitvu si děti zpestřují několika připravenými hrami. Kluci i holky berou do rukou luky a střílejí na papírový hrad, oštěpem loví prase z papíru a šermují se nebo bijí s rytíři. „Vyzkoušel jsem lov prasete oštěpem, podařilo se mi to. A moc se mi tady líbí," chválí akci asi desetiletý Vojta Slavík. A přitakává mu i jeho babička Jaroslava. „Máme tady chatu. Na zteči jsme byli i loni. Mám ráda takové komorní akce, na kterých není přeplněno," svěřila se.

Návštěvníci vyplňují čas také obcházením stánků s tradičními výrobky, můžou si koupit domácí medovinu, na ohni dělané placky nebo třeba výrobky ze dřeva.

Po přibližně třičtvrtěhodinové pauze se už opravdu schyluje k bitvě. Diváky uvádí do děje moderátor Libor Olšan z Olšan a Habrovan a vtipnými průpovídkami komentuje průběh boje. Rytíři s panoši se řežou opravdu hlava nehlava. Krev ale neteče a hlavy nepadají. Sem tam se ozve výstřel, o slovo se několikrát hlásí i obsluha katapultu. Skoro mi tuhne krev v žilách, když vidím, jak se před pár vteřinami vymrštěný těžký balvan boří do země kousek od skupinky bojovníků. Diváci, hlavně ti malí, zuřivě fandí, a oba znepřátelené tábory mají své příznivce.

Před návštěvníky je ještě velká část programu. Slabší povahy by však měly zvážit, jestli vydrží až do večera. To kvůli chystané scénce Kladivo na čarodějnice, kdy si inkvizice nebude brát servítky s čarodějnicemi a jejich pomocníky. „Bude to kapánek drsnější. Dojde i na mučení," upozorňuje Psota.