Klienti ústavu sociální péče v Habrovanech mají naději, že získají v nejbližších letech malometrážní byty. Mohli by žít samostatně s pomocí asistenta.

V ústavu je dnes přibližně sto tělesně a mentálně postižených. Mnoho z nich jsou mladí lidé po nehodě. Jsou tam také vážně hendikepovaní senioři. Byty by mohly získat dvě třetiny lidí z ústavu. Zařízení v Habrovanech je jedním z těch, které je vybráno pro pilotní projet, který má zlepšit život postiženým.

„Pomůže to začlenění těchto lidí zpět do společnosti," uvedla radní Jihomoravského kraje Marie Cacková. Klienti podle ní zůstanou nadále spojení s ústavem. Minimálně by někteří zaměstnanci ústavu docházeli k postiženým jako jejich asistenti.

Přeměnu ústavů na chráněné bydlení bude platit stát s přispěním peněz z Evropské unie. Kdy byty vzniknou, zatím nevíme.

Ředitel ústavu Marcel Funderák ještě nechtěl nic prozradit. „K projektu zatím nic nemohu sdělit. Nemám k tomu oprávnění a je to zatím předčasné. Včas vydám tiskové prohlášení,“ uvedl Funderák.

Odborníci záměr hodnotí kladně. Na druhé straně jsou určitá rizika. „Například pokud lidé vyššího věku žili v ústavu delší dobu, pak by přestěhování do bytu na ně mohlo klást poměrně velké nároky na adaptaci. Mohli by si připadat osamělí, protože byli zvyklí na život v širším kolektivu,“ uvedla psycholožka z olomoucké univerzity Alena Plháková.