Hájení zájmu podnikatele a nečinnost slavkovského stavebního úřadu, který se prý nesnaží řešit černou stavbu ve Vážanech nad Litavou. To jsou dvě z řady námitek tamních obyvatel.

Třeba Václav Richter z Brna má nedaleko od objektu domek. Plánuje si, že se v budoucnu do něj nastěhuje. Poukazuje, že nový objekt obec rozdělil. „Největší příznivci však mají svůj domek na druhé straně obce a tak jim hala vadit ani nemůže. O celé kauze však mají pramálo informací a ještě k tomu ne úplně dokonalé právní vědomí,“ řekl Richter.

Vítu Vykoukalovi se zase nelíbí, že když tamní zastupitelé odmítli dát souhlas se změnou územního plánu, zorganizoval podle něj starosta a podnikatel Erik Újezdský petici. Ta se podle Vykoukala ptala lidí, zda jim vadí hala u mlýna. „Touto tendenční otázkou si chtěl naklonit valnou část veřejnosti na svoji stranu. Ptal se ovšem jednostranně a lidí, kteří o stavbě haly neměli žádné informace. Touto akcí si chtěl starosta krýt svá záda,“ prohlásil Vykoukal.

Někteří si myslí, že iniciátory podpisové akce vůbec nezajímal názor všech. „Rozhodně nepatřím k té výrazné většině, které hala nevadí. Když Újezdský obcházel celou vesnici v době, kdy stavba haly byla asi v polovině, u našich dveří nezazvonil. Přitom jsme byli doma,“ postěžovala si Martina Květenská.

Podle ní podobná stavba do obce s přibližně šesti sty padesáti obyvateli nepatří. „Odstěhovala jsem se z Brna na vesnici za přírodou a ne do průmyslové zóny, kde mi denně stojí téměř za domem kamiony vykládají zboží,“ řekla obyvatelka.

Kromě toho se jí nelíbí postup úřadů. „Vadí mi postoj a postup jak obecního úřadu v čele s starostou, tak i slavkovského stavebního úřadu. Ten přestože zahájil jednání o odstranění černé stavby, dál nic viditelného nekoná, neboť od začátku Újezdský užívá tuto nezkolaudovanou budovu k podnikání,“ poukázala Květenská.

Některým místním se také nelíbí vzhled stavby. „Citelně poznamená život většiny obyvatel. Zvýší také koncentraci kamionové dopravy, prašnost a hlučnost při obsluze haly. Starosta nehájí obyvatele, ale zájem podnikatele,“ myslí si Vykoukal.

S tím ale nesouhlasí vedení obce. „Většina lidí se v petici vyjádřila pro halu. Jen část byla proti. A že neměli možnost ji podepsat odpůrci, je logické. Zvláště, když každý ví, že jsou proti. Takže nehájím podnikatele, ale zájmy většiny,“ prohlásil vážanský starosta Josef Hloužek.

Ten také řekl, že původně měla stát na stejném místě sportovní hala. Ta by ale podle něj byla možná ještě větší. Nesouhlasí ani s tím, že obec nic nedělala. „Když začal podnikatel stavět bez povolení, oznámil jsem to slavkovskému stavebnímu úřadu,“ hájil se starosta.

Erika Újezdského prý tlačily smlouvy a nemohl čekat na povolení. Podle něj nelze mluvit o tom, že už v hale podniká. „Zatím jen přivážíme vybavení. Čekáme na povolení,“ tvrdil Újezdský.

Nemyslí si, že odpůrci mají důvod k námitkám. „Od posuzování vzhledu tu je stavební úřad. Jednomu z odpůrců třeba vadí, že nevidí na mlýn. Další si zase řeší asi skrze mě své osobní spory s někým jiným,“ tvrdí podnikatel. V rámci řízení o odstranění nepovolené stavby dostane Újezdský od slavkovského stavebního úřadu pokutu.

„O tom, že se stavba užívá, podnět na našem stavebním úřadě neleží. Nicméně okamžitě jsem mu uložil provést kontrolu s tím, že její výsledek rozhodne o případných dalších sankcích,“ uvedl tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Podle něj kolaudace objektu bude až po schválení územního plánu a skončení řízení o dodatečném povolení stavby.

související články:

Slavkovská radnice řeší černou stavbu