Boj s vodou. Ten musí po každém silnějším dešti svádět obyvatelé v ulici Pod Hrádkem v Hamiltonech. Problémy tam trvají už třicet let.

„Začalo to, když vojáci zahrnuli bývalý kamenolom. Voda od té doby stéká dolů ze stráně a poté, co se ucpe potrubí, kterým teče místní potok pod cestou, vytéká do okolí,“ postěžovala si Nataša Lusková.

Nejhorší situace podle ní vznikají za silných dešťů. „To se pak valí všechna voda z vrchů, lesů a teče k nám. Máme ji pak i ve sklepě,“ říká Lusková.

Její slova potvrzuje i další obyvatelka. „Máme hlavně strach, aby nám voda nešla pod dům a nepodmáčela ho. Když prší, máme místo cesty potok,“ řekla Hana Grošková.

Situace se podle místních mírně zlepšila, když armáda nechala ve vojenském prostoru udělat cesty. Přesto nepříjemnosti neskončily. Po každé takové události musí obyvatelé postižené části Hamilton uklízet naplaveniny.

„Ke všemu bahno z ploch, kde jezdí těžká auta, obsahuje naftu. My tady pak musíme dýchat zbytky paliva,“ popsala problémy Lusková.

Řešení místní vidí v opravě cesty přes potok. Voda je tam svedena do potrubí. To se při větším průtoku zanese a voda se rozlévá do okolí. „Stačilo by, kdyby dělníci průtok pořádně rozšířili a voda by mohla bez překážek proudit,“ myslí si Lusková.

Vedení města tvrdí, že zatím o problému nikdo z místních nemluvil. „Dozvěděl jsem se o tom až minulý týden, kdy silně pršelo. Pověřil jsem proto hned vedoucího odboru životního prostředí Jiřího Kutálka, aby věc prošetřil,“ prohlásil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Kutálek si problémové místo už prohlédl. „Teď se chci spojit s někým z vojenského újezdu Březina, kdo to tam má na starosti,“ popsal své další plány Kutálek. Město ale podle něj moc dělat nemůže. „Zvláště pokud by se měřením prokázalo, že průtok potrubím je dostatečný,“ doplnil Kutálek.

I armáda se brání, že dosud žádnou stížnost ze strany obyvatel Hamilton neobdržela. Přednosta Újezdního úřadu vojenského újezdu Březina Ján Roubal je prý ale připraven na podnět ze strany města a obyvatel reagovat.

„Nejdříve si prověříme, komu problémové místo patří a případně to budeme řešit. Zatím k tomu nemohu více uvést,“ řekl přednosta.

Místostarosta chce zatím počkat, až úředníci věc důkladně prozkoumají. „Poté budeme hledat řešení a zkoumat naše možnosti, jak bychom mohli problém vyřešit,“ uvedl místostarosta. Dodal také, že radnice právě proto, aby získávala od občanů informace, zřídila osadní výbory.

„Tím chceme zabránit, aby se nestávalo, že nějaký problém bude takhle dlouho bez řešení. Je ale potřeba, aby se lidé na své zástupce obraceli,“ vysvětlil Celý.