Když se začne obloha kabonit, začnou být obyvatelé ulice Pod Hrádkem ve vyškovské místní části Hamiltony dost nervózní. Bojí se o svůj majetek.

Jakmile přijde liják, je zle. Ucpe se potrubí pod cestou, kterým protéká nedaleký potok, a začne se vylévat do okolí. To trvá už třicet let. Přestože voda teče z vojenského újezdu Březina, armáda s tím prý nemůže nic dělat.

„Celou věc jsme prověřili a podle našich měření místo, kde řeka protéká betonovým potrubím, není naše. Nemůžeme proto nic dělat. Nesmíme totiž dávat peníze do cizího majetku. To bychom porušili zákon, za což by nám hrozil postih,“ vysvětlil přednosta vojenského újezdu Jan Roubal.

Kdyby se nakonec ukázalo, že problémový úsek řeky přece jen patří vojákům, armáda se podle Roubala postará o nápravu. Od problému dává ruce pryč i město.

„Mluvil jsem o tom s vedoucím odboru životního prostředí Jiřím Kutálkem. Přestože to místo nepatří vojenskému újezdu, je nejspíš ve vlastnictví armády, tedy podniku Vojenské lesy Plumlov,“ uvedl místostarosta Vyškova Roman Celý.

Vedoucí vyškovského odboru životního prostředí se proto sejde s vedením vojenských lesů. Budou řešit, komu parcela patří. „Problém ale podle mě je v tom, že jim nemůže nařídit, aby průtok řeky zvětšili. Může jen říci o potížích, které lidé v Hamiltonech mají. Konečné řešení je proto hlavně závislé na rozhodnutí majitele,“ dodal místostarosta.

Ochotu potíže řešit nakonec projevilo také vedení vojenských lesů. „Pokud se ukáže, že je potrubí naše, určitě ho opravíme,“ slíbil ředitel plumlovského závodu Petr Švadlena.

Zájem na řešení nepříjemné situace mají hlavně místní. „Naše problémy začaly tehdy, když vojáci zahrnuli bývalý kamenolom. Voda od té doby stéká dolů ze stráně. Když se ucpe potrubí, kterým teče místní potok pod cestou, vytéká do okolí,“ postěžovala si před časem třeba Nataša Lusková.

Nejhorší situace podle ní vznikají za silných dešťů. „To se pak valí všechna voda z vrchů, lesů, a teče k nám. Máme ji pak i ve sklepě,“ říká Lusková.

Její slova potvrdila i další obyvatelka Hana Grošková. „Máme hlavně strach, aby nám voda nešla pod dům a nepodmáčela ho. Když prší, máme místo cesty potok,“ postěžovala si.

Situace se podle místních mírně zlepšila, když armáda nechala ve vojenském prostoru udělat cesty. Přesto nepříjemnosti neskončily. Po každé takové události musí obyvatelé postižené části Hamilton uklízet naplaveniny.

„Ke všemu bahno z ploch, kde jezdí těžká auta, obsahuje naftu. My tady pak musíme dýchat zbytky paliva,“ popsala problémy Lusková.

Řešení místní vidí v opravě cesty přes potok. Voda tam vede potrubím. To se při větším průtoku zanese a voda se rozlévá do okolí. „Stačilo by, kdyby dělníci průtok pořádně rozšířili, a voda by mohla bez překážek proudit,“ myslí si Lusková.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Cesta se za deště promění v řeku