Hanácký statek nebude jen replikou skutečného hospodářství z Lysovic, ale zároveň moderním vzdělávacím střediskem, rozšířením zoo i muzeem. „Hanácký statek už v hrubých obrysech stojí, dělníci teď budují krček mezi statkem a stodolou, v níž bude expozice starých zemědělských strojů,“ přiblížila investiční technička vyškovského zooparku Dagmar Nepeřená.

Co konkrétně vlastně Hanácký statek přinese zájemcům? Podle pracovnice zooparku Marcely Kopřivové návštěvníkům představí život na venkově v 19. století. Tuto expozici bude tvořit hanácká světnička s vejminkem a s dvorem s králíkárnami a chlívky. Kromě výstavy zemědělských strojů ve stodole tam také představí expozici environmentálního centra na témata Vzduch a klima, Voda, Půda, Krajina a biomasa, Člověk využívá zvířata, Zvířata využívají člověka a Biologické stavby. Nepůjde jen o běžné informační panely a vystavené předměty, chybět nebudou ani interaktivní prvky.

Lidé si také třeba vyzkoušejí tradiční řemesla. „Součástí našeho projektu budou i tématické týdny zaměřené na exotické oblasti, například Afriku, Asii včetně tradic, kulinářství, chovu zvířat, cestování. V sále v podzemí se můžou konat přednášky, výuka, promítání filmů a další,“ vyjmenovala před časem Nepeřená.

Předškoláci, žáci a studenti zase využijí možnosti vzdělávání na Hanáckém statku. Zoopark si pro ně už připravil několik programů na téma Dřeviny v zooparku, Vodní bezobratlí živočichové, Ze života hmyzu, Ochrana přírody v České republice, Živočichové v lidských sídlech a Domácí ekologie.

Vzdělávání a přednáškám bude sloužit také podzemní multifunkční sál. Místní už se na novinku těší. „O projektu Hanáckého statku jsem slyšel. Určitě je to zajímavost, alespoň jednou se tam podívat půjdu,“ svěřil se třeba Bohumil Šenkyřík z Vyškova.

Vyškovský starosta Jiří Piňos si od Hanáckého statku slibuje vyšší počet turistů ve městě. „Snažíme se vlastně vytvořit ucelené středisko. Očekáváme, že se nám tak zvýší počet návštěvníků. Byli bychom rádi, kdyby se nám také potom udržel,“ podotkl starosta Piňos.

Stavba Hanáckého statku se uskutečnila zejména díky velkorysé dotaci. Evropská unie a Státní fond životního prostředí zaplatily devadesát procent nákladů na jeho výstavbu, jež činí čtyřicet milionů korun. Město Vyškov doplatí zbytek.

Podle Nepeřené by Hanácký statek měli zhlédnout první návštěvníci v červnu. Středisko bude otevřené celoročně.