V počátcích úřad požadoval vrácení devadesátiprocentní dotace ve výši čtyřiceti milionů a penále téměř ve stejné výši. Následně žádal odvod pětadvaceti procent z celkové dotace, tedy zhruba osm a půl milionu korun. „Obrátili jsme se na soud, který věc vrátil zpět k projednání. Odvolací finanční ředitelství snížilo odvod z pětadvaceti na pět procent,“ přiblížila ředitelka Dagmar Nepeřená.

Přeplatek organizaci stát vrátil. A spolu s ním i úročení částky. Finanční úřad tak dostal pět procent odvodu plus pět procent penále. Bývalý ředitel zooparku a místostarosta města Josef Kachlík je optimistický. „Spor v podstatě považuji za vyřešený. Prokázalo se, že od státu bylo neoprávněné po nás odvod a penále žádat,“ uvedl Kachlík.

Podle Nepeřené ale zoo zcela vyhráno nemá. Respektive nechce mít. „Znovu jsme podali žalobu na odvolací finanční ředitelství. Chceme, aby se soud zabýval podstatou, aby stanovil zda jsme skutečně pochybili,“ zdůvodnila ředitelka.

Je přesvědčená, že neudělali nic špatně. „Údajně jsme byli vinní tím, že jsme požadovali bezdlužnost žadatele vůči našemu zřizovateli. Zákon se od té doby změnil, dnes se to naopak vyžaduje. Z dnešního pohledu je to zcela beztrestné a z tehdejšího minimálně diskutabilní,“ vysvětlila Nepeřená.

Už dřív finanční úřad uvedl, že s podobným tvrzením nesouhlasí. Své pochybnosti o zakázce zdůvodnil tím, že je nutné rozlišit pojem někoho diskriminovat a porušit zásadu nediskriminace. „Není důležité, zda byla někomu způsobená újma. Každý zadavatel je povinný vytvořit takové podmínky, aby zajistil rovný a transparentní přístup ke všem uchazečům,“ vysvětloval tehdy mluvčí úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.

Poslední soud se konal loni na jaře. Kdy se uskuteční další soudní jednání, Nepeřená zatím netuší. „Jen na to předchozí jsme čekali rok a čtvrt, takže uvidíme,“ zmínila.